Հայ դատի ներկայացուցիչները ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների խորհրդաժողովում բարձրաձայնել են Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների խնդրի մասին
13/10/2025 17:30
Հոկտեմբերի 6-17-ը Վարշավայում ընթանում է ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների խորհրդաժողով, որի նպատակն է քննարկել ԵԱՀԿ տարածաշրջանում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ընդհանուր վիճակն ու մարդու իրավունքների ոլորտում պետությունների հանձնառությունների կատարման պատկերը։
Հաշվի առնելով ավելի քան տասնօրյա խորհրդաժողովում օրակարգային այնպիսի հարցերի առկայությունը, որոնք ուղղակիորեն վերաբերում են Հայ դատի առաջնահերթություններին և գործունեության ուղղություններին՝ Հայ դատի համակարգը նույնպես մասնակցել է խորհրդաժողովի աշխատանքներին՝ ի դեմս Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Արևմտյան ափի գրասենյակի համայնքային կապերի պատասխանատու Կարեն Ճինպաշեանի և Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի հաղորդակցության պատասխանատու Արամ Գևորգյանի, հայտնում են  ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից։
«Արամ Գևորգյանն իր ելույթում ընդգծել է օրենքի գերակայության և դատական իշխանության անկախության հիմնարար ժողովրդավարական արժեքների հանդեպ հարգանքի վերահաստատման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ տարածքում, միաժամանակ ուշադրություն հրավիրելով այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը՝ լինելով ԵԱՀԿ անդամ պետություն, խախտում է օրենքի գերակայության և դատական անկախության սկզբունքները։ Նշվել է, որ Ադրբեջանի դատական համակարգը ծառայում է գործադիր իշխանությանը և օգտագործվում է ինչպես հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական պատանդների անօրինական կալանքներն «օրինականացնելու», այնպես էլ երկրի ներսում ընդդիմախոսներին, լրագրողներին և իրավապաշտպաններին լռեցնելու համար։ Գևորգյանը բարձրաձայնել է Բաքվում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս հայ պատանդների անօրինական դատավարությունների մասին, որոնց մասնակցելու իրավունք չի տրվում նույնիսկ նրանց փաստաբաններին։ Նաև նշվել է, որ ըստ միջազգային զեկույցների, Ադրբեջանում կարող է պահվել մինչև 80 հայ պատանդ, իսկ ընդհանուր քաղաքական բանտարկյալների թիվը հասնում է շուրջ 400-ի։
Գևորգյանն ընդգծել է, որ այս իրավիճակը վկայում է Ադրբեջանի դատական համակարգի լիակատար կախվածության և մարդու իրավունքների համակարգային խախտումների մասին, իսկ հայ պատանդների ճակատագիրը ԵԱՀԿ-ի համար արժանահավատության փորձաքար է, որը ենթադրում է գործնական քայլերով Ադրբեջանին ենթարկել պատասխանատվության։
Խորհրդաժողովի տարբեր լիագումար քննարկումների ընթացքում ելույթներ է ունեցել և հայկական շահերի պաշտպանության տեսանկյունից կարևոր շեշտադրումներ արել նաև Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Արևմտյան ափի գրասենյակի համայնքային կապերի պատասխանատու Կարեն Ճինպաշեանը։ Վերջինս ներկայացրել է Արցախի հայության նկատմամբ իրականացված բռնի տեղահանությունն ու մարդու հիմնարար իրավունքների կոպիտ խախտումները՝ ընդգծելով ժողովրդավարական հաստատությունների, ազատությունների և օրենքի գերակայության համակարգային քայքայումը Ադրբեջանի կողմից։
Խոսելով ավելի քան 120 000 հայերի տեղահանության և գերիների կեղծ դատավարությունների մասին՝ Ճինպաշեանը նկատել է, որ խաղաղությունը, որը կառուցվում է լռեցման ու մոռացության վրա, խաղաղություն չէ, այլ հարկադրանք։ Ժողովրդավարությունը պահանջում է կանգնել լռեցվածների կողքին, այլ ոչ թե հարմարվել լռեցնողներին։
Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվում է համակարգված տեղեկատվական և մշակութային ջնջման քաղաքականություն՝ ուղղված հայ ժողովրդի ձայնը, ժառանգությունն ու հիշողությունը վերացնելուն։ Սա խոսքի ազատության դեմ հարձակում է և միևնույն ժամանակ տեղեկատվական պատերազմ՝ նպատակ ունենալով փոխարինել փաստերը քարոզչությամբ։
Խոսելով օրենքի գերակայության մասին՝ նա ընդգծել է, որ արդարադատությունը չի կարող զուգորդվել անպատժելիությանը և ընտրովի մոտեցմանը։ Ադրբեջանի իշխանությունները, լինելով Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և Ժնևյան կոնվենցիաների ստորագրող, բացահայտ խախտում են միջազգային իրավունքը՝ պահելով քաղաքացիական պատանդներ, խոշտանգելով կալանավորներին և քրեականացնելով էթնիկ ինքնությունը։
Անդրադառնալով 23 հայ ռազմագերիների ու քաղաքական բանտարկյալների իրավիճակին՝ Ճինպաշեանը նշել է, որ նրանց կալանքը ծառայում է քաղաքական նպատակների՝ վերացնելու Արցախի ժողովրդի օրինական ներկայացուցիչներին։ Դատավարությունները անցկացվում են փակ պայմաններում, առանց անկախ փաստաբանների և միջազգային վերահսկողության, իսկ դատական համակարգը գործում է գործադիր իշխանության անմիջական վերահսկողության ներքո, և որ դա օրենքի գերակայություն չէ, այլ դրա բացահայտ չարաշահում։ Ճշմարտության, արդարության և պատասխանատվության բացակայությամբ խաղաղություն չի կարող հաստատվել։ Խաղաղությունը կարող է լինել միայն այն դեպքում, երբ վերականգնվեն մարդու իրավունքները, ազատ խոսքը և արդար դատավարության սկզբունքները։
Հայաստանից խորհրդաժողովին մասնակցել են «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն»-ի ղեկավար Սիրանուշ Սահակյանը, միջազգային իրավապաշտպան Րաֆֆի Քալֆայանը, «Իրազեկ քաղաքացի», «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» և «Հանուն հավասար իրավունքների կրթական կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
Խորհրդաժողովի ընթացքում նկատվել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված կեղծ հասարակական կազմակերպությունների համակարգված փորձեր՝ նսեմացնելու Արցախում իրականացված էթնիկ զտման էությունն ու հայաթափման փաստը։ Օգտվելով առիթից` ադրբեջանցի պատվիրակները խորհրդաժողովի ընթացքում փորձել են վարկաբեկել նաև Հայ դատի հանձնախմբերին ու գրասենյակներին, ինչպես նաև այն աշխատանքը, որ տարվում է վերջիններիս կողմից»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Представители Ай Дата на конференции ОБСЕ по правам человека подняли вопрос о незаконно удерживаемых в Баку армянских пленниках
13/10/2025 18:56
С 6 по 17 октября в Варшаве проходит конференция ОБСЕ по правам человека, целью которой является обсуждение общего состояния прав человека и основных свобод в регионе ОБСЕ, а также оценки выполнения государствами-участниками своих обязательств в этой сфере.
Учитывая, что в рамках более чем десятидневной конференции обсуждаются вопросы, напрямую затрагивающие приоритеты Ай Дата, система Ай Дата также принимает участие в работе конференции. Делегацию представляют Карен Чинпашян, руководитель по связям с общественностью офиса Ай Дата Западного побережья США, и Арам Геворкян, ответственный по связям с прессой Европейского офиса Ай Дата. Об этом сообщает Центральный офис Ай Дата партии АРФ Дашнакцутюн.
В своем выступлении Арам Геворкян подчеркнул необходимость восстановления уважения к верховенству закона и независимости судебной власти как фундаментальным демократическим ценностям в пространстве ОБСЕ. Особое внимание он уделил тому, что Азербайджан, являясь членом ОБСЕ, нарушает эти принципы. Было указано, что судебная система Азербайджана подчинена исполнительной власти и используется как инструмент для «легитимации» незаконного содержания армянских военнопленных и гражданских заложников, а также для подавления инакомыслия внутри страны — против журналистов, правозащитников и оппозиции.
Геворкян подробно остановился на незаконных судебных процессах над военными и политическими лидерами Арцаха, находящимися в заключении в Баку, и отметил, что даже адвокатам не предоставляется возможность участвовать в этих судах. По международным отчетам, в Азербайджане могут незаконно удерживаться до 80 армянских заложников, а общее число политических заключённых превышает 400 человек.
Он подчеркнул, что такая ситуация свидетельствует о полной зависимости судебной системы Азербайджана и систематических нарушениях прав человека. Судьба армянских заложников становится испытанием на подлинность для ОБСЕ, которое требует реальных действий для привлечения Азербайджана к ответственности.
С важными акцентами в защиту армянских интересов выступил также Карен Чинпашян. В своих заявлениях он обратил внимание на насильственное перемещение более 120 000 армян из Арцаха и грубые нарушения их фундаментальных прав, отметив систематическое разрушение демократических институтов, свобод и верховенства закона со стороны Азербайджана.
Говоря о судебных фарсах в отношении армянских пленных, Чинпашян подчеркнул: мир, построенный на забвении и принуждении к молчанию, не является настоящим миром — это капитуляция. Демократия требует стоять на стороне тех, чьи голоса заглушают, а не приспосабливаться к тем, кто их заставляет молчать.
Он также указал, что Азербайджан ведет систематическую информационную и культурную кампанию по стиранию армянского наследия и памяти, что является атакой на свободу слова и одновременно элементом информационной войны, цель которой — заменить факты пропагандой.
Он особо подчеркнул, что подлинное правосудие несовместимо с безнаказанностью и выборочным подходом. Азербайджанские власти, несмотря на свою подпись под Хельсинкским заключительным актом и Женевскими конвенциями, грубо нарушают международное право: удерживают гражданских лиц в заложниках, применяют пытки и криминализируют этническую принадлежность.
Касаясь судьбы 23 армянских военнопленных и политзаключенных, Чинпашян отметил, что их содержание под стражей носит ярко выраженный политический характер — это попытка уничтожить легитимных представителей народа Арцаха. Судебные процессы проходят в закрытом режиме, без участия независимых адвокатов и международных наблюдателей. Судебная система полностью подконтрольна исполнительной власти, что свидетельствует не о верховенстве закона, а о его откровенном попрании. Без истины, справедливости и ответственности не может быть мира. Мир возможен только тогда, когда восстановлены права человека, свобода слова и принципы справедливого суда.
Из Армении в конференции приняли участие Сирануш Саакян — руководитель Центра международного и сравнительного права, международный правозащитник Раффи Калфаян, а также представители НПО «Информированный гражданин», «Защита прав без границ» и «Образовательный центр за равные права».
Во время конференции были зафиксированы попытки дискредитации факта этнической чистки и депортации армян из Арцаха, организованные азербайджанскими властями через подставные НПО. Азербайджанские делегаты также попытались очернить деятельность комитетов и офисов Ай Дата, а также проводимую ими работу, — отмечается в сообщении.