«Սամվել Կարապետյանի կալանքի պատճառը վարչապետի վախերն են». Ամստերդամը դիմելու է ԵՄ-ին, որ ՀՀ-ին դատապարտեն քաղբանտարկյալներ պահելու համար (Տեսանյութ)
14/10/2025 14:23
Սամվել Կարապետյանի դեմ այս գործը ոչ միայն հասցնելու ենք միջազգային ատյաններ, նաև բոլոր նրանց ականջին, ովքեր ազդեցություն ունեն այս կառավարության վրա, որպեսզի նրանք ազատեն քաղաքական բանտարկյալներին. այսօր հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց  Սամվել Կարապետյանի միջազգային փաստաբանական թիմի անդամ Ռոբերտ Ամստերդամը։
Նրա համար ակնհայտ է՝ Ադրբեջանի կառավարությունը նպատակային կերպով հետապնդում է երկու հայ միլիարդատերերի՝ Ռուբեն Վարդանյանին և Սամվել Կարապետյանին։
«Բայց բոլորը պետք է իրենց հարց տան՝ ինչո՞ւ է Սամվել Կարապետյանը, ով բացարձակապես անմեղ է, այժմ գտնվում Հայաստանի բանտում։ Նա կալանավորվել է այն պահին, երբ Հայաստան էր ժամանել հոր քառասունքի արարողությանը մասնակցելու համար։ Դա որևէ քաղաքական ակցիա չէր։ Նրա խոսքերի համատեքստից միանգամայն պարզ է, որ կառավարությունը տապալելու մտադրություն չի ունեցել»,– ընդգծեց Ամստերդամը։
Ըստ միջազգային փաստաբանի՝ այս ամենի պատճառն իրեն շատ անապահով զգացող վարչապետի վախն է, ով անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերում թե՛ հանրության, թե՛ եկեղեցու նկատմամբ, պարբերաբար հանդես է գալիս ֆեյսբուքյան ուղերձներով՝ վիրավորական արտահայտություններով։
«Պարոն Կարապետյանը քրեական գործով անգամ վկա հանդես չի եկել, մեկ էլ հանկարծ իրեն մի շատ անապահով զգացող վարչապետ, վախեցած ներպետական հանգամքներով, գրոհում է մի մարդու դեմ, որն իր հոր հիշատակի կրոնական ծեսին է մասնակցում»,-ասաց նա։
Փաստաբանը հայտարարեց, որ ՀՀ-ն զբաղվում է քաղաքական բանտարկյալներ պահելով․ «Մենք ԵՄ-ին ենք դիմելու՝ պահանջով, որ ՀՀ-ին դատապարտեն քաղաքական բանտարկյալներ պահելու համար»։

«Арест Самвела Карапетяна продиктован страхами премьер-министра»: Роберт Амстердам намерен обратиться в ЕС с требованием осудить Армению за наличие в стране политзаключённых (видео)
14/10/2025 15:57
Уголовное дело против Самвела Карапетяна мы намерены довести не только до международных инстанций, но и до сведения всех, кто оказывает влияние на действующее правительство Армении. Об этом на пресс-конференции заявил Роберт Амстердам — представитель международной юридической команды Самвела Карапетяна.
По словам юриста, факт налицо: целенаправленное преследование армянских бизнесменов со стороны властей Азербайджана — как в отношении Рубена Варданяна, так и Самвела Карапетяна.
«Но у всех должен возникнуть вопрос: почему Самвел Карапетян, абсолютно невиновный человек, оказался в тюрьме в Армении? Он был арестован в момент, когда прибыл в Ереван для участия в сороковинах по своему отцу. Это не было никакой политической акцией. Из контекста его слов совершенно ясно, что он не имел намерения дестабилизировать ситуацию или свергнуть власть», — подчеркнул Амстердам.
По его мнению, истинной причиной происходящего являются личные страхи премьер-министра Армении, который чувствует себя крайне неуверенно и регулярно демонстрирует неуважение как к обществу, так и к Церкви, прибегая к оскорбительной риторике в своих обращениях в соцсетях.
«Господин Карапетян даже не проходил по делу в качестве свидетеля. И вот внезапно премьер-министр, испытывающий очевидную неуверенность, используя внутриполитическую напряжённость, нападает на человека, приехавшего почтить память своего отца на религиозной церемонии», — заявил адвокат.
Он также подчеркнул, что власти Армении занимаются содержанием под стражей политзаключённых:
«Мы обратимся в Европейский союз с требованием осудить Армению за наличие политических заключённых».