Դիսնեյլենդում կառուցված մեղադրանք է, գլուխները պիտի կախեն ամոթից, աֆրիկյան ամենաքնձռոտ երկրի մակարդակից ցածր վարքագիծ է. Ամստերդամը՝ կառավարությանը (Տեսանյութեր)
Դիսնեյլենդում կառուցված մեղադրանք է և նրանք դա շատ լավ գիտակցում են. հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց Սամվել Կարապետյանի միջազգային փաստաբանական թիմի անդամ Ռոբերտ Ամստերդամը՝ անդրադառնալով փողերի լվացման նոր մեղադրանքին։
«Սա սովորաբար ավտոկրատ ռեժիմները օգտագործում են քաղաքական իրենց ընդդիմախոսներին նստեցնելու համար։ Հունիսին 17-ից առաջ նման մեղադրանք չի եղել»,-ասաց նա և նշեց, որ նույնիսկ Վերաքննիչ դատարանը առաջին նման մեղադրանքը ներկայացնելու դեպքում չի ընդունել, քանի որ հիմնավոր կասկածի շեմը չի հաղթահարել։
«Կառավարությունը փորձում է Կարապետյանի վարկանիշը գցել և դա անում են, որովեհտև վախենում են գալիք ընտրություններից և վարչապետի վայելած ժողովրդականությունից։ Նրա վայելած ժողովրդականությունը նույն աստիճան է, ինչ Օտտավայում ձմեռը, ինչ կարողանում է անում է մարդը»,-նշեց նա։
Փաստաբանը նկատեց, որ շատ երկներում է որպես փաստաբան ընդդիմադիրների շահերը պաշտպանել. «Նույնիս տանզացիաները կամաչեին Կարապետյանի պես քրեական գործ ունենալ։ Վարչակազմը պետք է գլուխները կախի ամոթից, աֆրիկյան ամենաքնձռոտ երկրի ստանդարտից ավելի ցածր վարքագիծ եմ տեսնում»։

«Это обвинение — сказка из Диснейленда: им должно быть стыдно: поведение ниже стандартов самой нищей африканской страны»: Амстердам — о действиях правительства (видео)
«Это обвинение выдумано, как в Диснейленде, и они прекрасно это осознают», — заявил Роберт Амстердам, член международной юридической команды Самвела Карапетяна, выступая на специально организованной пресс-конференции и комментируя новое обвинение в отмывании денег, выдвинутое против Карапетяна.
«Такими методами, как правило, пользуются авторитарные режимы, чтобы расправиться со своими политическими оппонентами. До 17 июня подобных обвинений не было», — заявил он, добавив, что даже Апелляционный суд отказался принять первое подобное обвинение, поскольку оно не преодолело порог обоснованного подозрения.
«Правительство пытается снизить рейтинг Карапетяна, потому что боится предстоящих выборов и его популярности. Его популярность сравнима с зимой в Оттаве — человек делает то, что может», — сказал Амстердам.
Адвокат отметил, что во многих странах он защищал интересы оппозиционеров. «Даже власти Танзании постыдились бы возбуждать уголовное дело, подобное делу Карапетяна. Это поведение — ниже стандартов самой нищей африканской страны. Это повод для администрации лишь опустить головы от стыда», — заявил он.