«21-րդ դարում Ղարաբաղը դառնում է կայուն զարգացման տարածք». Ալիև
«Ղարաբաղը դառնում է ոչ միայն մեր ազգային հպարտության խորհրդանիշ, այլև 21-րդ դարի կայուն զարգացման տարածք», այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Բաքվում ընթացող «Ղարաբաղի վերականգնում, վերակառուցում և զարգացում» 5-րդ ադրբեջանական միջազգային ցուցահանդեսի (Rebuild Karabakh-2025) մասնակիցներին ուղղված ելույթում։
Նա նշել է, որ «Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում «օկուպացիայից ազատագրված» տարածքներում ներկայումս հաջողությամբ իրականացվում են լայնածավալ վերականգնողական և շինարարական աշխատանքներ, որոնք արմատապես փոխում են տարածաշրջանի տեսքը։ «Քաղաքներ են կառուցվում ժամանակակից քաղաքաշինության հայեցակարգերին համապատասխան, կառուցվում են նոր դպրոցներ, հիվանդանոցներ, ճանապարհային և տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ, ստեղծվում են աշխատատեղեր, կանաչ էներգիայի գոտիներ և արդյունաբերական պարկեր»։

Алиев: Карабах формируется как пространство устойчивого развития XXI века
Карабах формируется не только как символ нашей национальной гордости, но и как пространство устойчивого развития XXI века.
Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в своём обращении к участникам 5-й Азербайджанской международной выставки восстановления, реконструкции и развития Карабаха (Rebuild Karabakh-2025), проходящей в Баку.
Он отметил, что «в настоящее время в рамках программы «Великое возвращение» на освобожденных от оккупации территориях успешно реализуются масштабные восстановительные и строительные работы, которые коренным образом меняют облик региона. Создаются города в соответствии с современными концепциями градостроительства, возводятся новые школы, больницы, дорожная и транспортная инфраструктура, открываются рабочие места, зоны зеленой энергетики и промышленные парки».