Մեծ Բրիտանիան ամբողջությամբ վերացնում է Ադրբեջանի և Հայաստանի նկատմամբ զենքի էմբարգոն
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի կայքում հրապարակվել է Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի հարցերով պետ​​նախարար Սթիվեն Դաութիի գրավոր հայտարարությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի նկատմամբ զենքի էմբարգոյի վերացման վերաբերյալ, գրում է ԱՊԱ-ն։
«Ցանկանում եմ տեղեկացնել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցած նշանակալի զարգացումների և Մեծ Բրիտանիայի արձագանքի մասին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում արձանագրված առաջընթացին։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ եռակողմ գագաթնաժողով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև։ Արդյունքում նախաստորագրվեց խաղաղության պայմանագիրը։
Փաստաթուղթը ներառում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման կոչ և պարտավորություն՝ ապահովելու Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև հաղորդակցությունը՝ պայմանով, որ հարգվի Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
Մեծ Բրիտանիան ողջունում է ձեռք բերված առաջընթացը։ Սա կարևոր քայլ է դեպի խաղաղություն և կայունություն։
Այս առումով մենք մեր հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ բարձրացնում ենք մինչև առևտրի, անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում ռազմավարական գործընկերության։
Օգոստոսի 24-ից 26-ը ես այցելեցի երկու երկրներ՝ վերահաստատելու աջակցությունը և քննարկելու գործնական քայլերը։
Մենք աջակցեցինք Մինսկի խմբի լուծարմանը։
Հաշվի առնելով արձանագրված առաջընթացը՝ կարծում ենք, որ 1992 թվականից գործող ԵԱՀԿ զենքի էմբարգոն այլևս արդիական չէ։ Մեծ Բրիտանիան լիովին վերացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ զենքի էմբարգոն։ Սա կնպաստի անվտանգության ոլորտում համագործակցության զարգացմանը և այդ երկրների ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը, այդ թվում՝ հիբրիդային սպառնալիքներին ի պատասխան։ Արտահանման լիցենզիաները կվերանայվեն անհատապես՝ հիմնվելով խիստ չափանիշների վրա։
Մենք կհետևենք տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին։ Հուսով ենք, որ սա կհանգեցնի Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման։ Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է համագործակցել երկու երկրների՝ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և այլ գործընկերների հետ՝ այս փոփոխություններին և տարածաշրջանային կայունությանը աջակցելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Великобритания полностью снимает эмбарго на поставки оружия в Азербайджан и Армению
На сайте парламента Великобритании опубликовано письменное заявление государственного министра по делам Европы и Северной Америки Стивена Даути по поводу снятия эмбарго на поставки оружия в Азербайджан и Армению.
Как сообщает AПA, в заявлении говорится:
«Я хотел бы проинформировать вас о знаменательных событиях на Южном Кавказе и реакции Великобритании на прогресс в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном.
8 августа в Вашингтоне состоялся трехсторонний саммит с участием Президента США Дональда Трампа, Президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. В результате был парафирован мирный договор и подписана декларация.
В документы включены призыв к роспуску Минской группы ОБСЕ и обязательство обеспечить связь между Азербайджаном и Нахчываном при условии уважения суверенитета Армении.
Великобритания приветствует достигнутый прогресс. Это важный шаг на пути к миру и стабильности.
В связи с этим мы повышаем уровень отношений с Арменией и Азербайджаном до стратегического партнерства в сферах торговли, безопасности и обороны.
С 24 по 26 августа я посетил обе страны, чтобы подтвердить поддержку и обсудить практические шаги.
Мы поддержали роспуск Минской группы. Учитывая достигнутый прогресс, мы считаем, что эмбарго ОБСЕ от 1992 года утратило актуальность. Великобритания полностью снимает эмбарго на поставки оружия для Армении и Азербайджана. Это поможет развивать сотрудничество в области безопасности и защитить суверенитет и территориальную целостность стран, включая ответные меры на гибридные угрозы. Лицензии на экспорт будут рассматриваться индивидуально на основе строгих критериев.
Мы будем следить за ситуацией в регионе. Надеемся, что это приведет к миру, безопасности и процветанию на Южном Кавказе. Великобритания готова сотрудничать с обеими странами, США, ЕС и другими партнерами для поддержки этих изменений и региональной стабильности».