Տպավորություն ունեմ, որ 44-օրյայի զեկույցը, եթե Փաշինյանը չի գրել, ապա ակնհայտորեն խմբագրել է․ Պատգամավոր
14/10/2025 09:45
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցի նախաբանի ու եզրափակիչ մասի ընթերցումից հետո տպավորություն ունեմ, որ եթե դա Նիկոլ Փաշինյանը չի գրել, ապա ակնհայտորեն խմբագրել է, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այն տերմինաբանությունն ու համայն աշխարհին ուղղված մեղադրանքները, պիտակավորումները, որոնք արտացոլված են զեկույցում, այս տարիներին հնչեցվել ու տեղ են գտել Փաշինյանի և նրան պատկանող մի քանի լրատվամիջոցների բառապաշարում:
Նաև շատ պարզ է, թե ինչու չի հրապարակվել այս զեկույցը:
Որքան էլ Փաշինյանը փորձել է արդարանալ, պարտության պատասխանատվությունը բաշխել բանակի, ներքին և արտաքին ուժերի վրա, նույնիսկ այս փաստաթղթում է ակնհայտ, որ մեր ժողովրդի համար աղետալի էջի ու որպես հետևանք դրան հաջորդած պարտությունների շղթայի գլխավոր պատասխանատուն հենց իշխանության գլխին կանգնածն է` Փաշինյանը:
Կոնկրետ պատերազմական վճռական փուլերի մասին կա´մ հպանցիկ է խոսվում, կա´մ շրջանցվում է. հասկանալի է, որ իշխանությունը հստակ գիտի, որ իր որոշումները, ուշացումով հակաքայլերը, իսկ որոշ դեպքերում` քաղաքական որոշումների բացակայությունները մեր երկրին դիվանագիտական, քաղաքական, ռազմական առումով հրել են դեպի դաժան պարտության:
Թեև ներկայացված է տարբեր ստորաբաժանումների գործողությունները, նաև նրանց, որոնք, ըստ զեկույցի հեղինակների, ինքնակամ լքել են մարտադաշտը, հրաման չեն կատարել և այլն, սակայն փաստաթղթում շատ հստակ արտացոլված է այն հանգամանքը, որ, հավաքական առումով, բանակը  համառ կռիվ է տվել, շատ դեպքերում` խիստ անհավասար պայքարում, և պետք է ևս մեկ անգամ արժանին մատուցել մեր այն նվիրյալներին, ովքեր պայքարեցին, դիմադրեցին և իրենց նվիրվածությունը հայրենիքին ի ցույց դրեցին ռազմաճակատում:
Այսպիսի բանակով պարտվել հնարավոր էր միայն քաղաքական ղեկավարության լիակատար տապալումների, ռազմաքաղաքական իրադրության սխալ գնահատումների, դիվանագիտական ձախողումների և երկրի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ քայքայիչ գործողությունների պայմաններում», - նշել է նա։

У меня сложилось впечатление, что если доклад о 44-дневной войне не написал Пашинян, то, по крайней мере, явно он его редактировал — депутат
14/10/2025 10:26
После прочтения введения и заключительной части доклада парламентской комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны, у меня сложилось чёткое впечатление, что если этот документ и не был написан Николом Пашиняном лично, то, по крайней мере, явно был отредактирован им, — заявил депутат Национального собрания Армении Тигран Абрамян.
«Та терминология, обвинения в адрес всего мира, навешивание ярлыков, которые отражены в докладе, на протяжении всех этих лет неоднократно звучали из уст самого Пашиняна и публиковались подконтрольными ему СМИ.
И становится вполне понятно, почему публикация этого доклада так долго откладывалась.
Сколько бы Пашинян ни пытался оправдаться и переложить ответственность за поражение на армию, на внутренние и внешние силы, даже в этом документе очевидно: главным ответственным за трагическую страницу нашей истории и последующую цепочку поражений является именно он — человек, стоящий во главе власти.
Что касается конкретных решающих этапов войны, то о них либо упоминается вскользь, либо они вообще обойдены молчанием. И это понятно: власти прекрасно осознают, что именно их решения, запоздалые действия, а в ряде случаев и полное отсутствие политических решений привели страну к жестокому поражению — как с дипломатической, так и с политико-военной точки зрения.
Хотя в докладе описываются действия различных подразделений, в том числе тех, кто, по словам авторов, покинул позиции, не выполнил приказы и т.д., тем не менее, в документе чётко отражено, что в целом армия вела ожесточённые бои, зачастую в крайне неравных условиях. Мы должны в очередной раз отдать должное тем воинам, которые сражались, сопротивлялись и продемонстрировали беззаветную преданность Родине на поле боя.
С такой армией можно было проиграть только в условиях полного провала политического руководства, неверной оценки военно-политической обстановки, дипломатических неудач и разрушительных действий, направленных против самой системы обеспечения безопасности страны», — подчеркнул депутат.