«Կա՛մ ես կլինեմ վարչապետ, կա՛մ ՀՀ-ն վարչապետ չի ունենա» Փաշինյանի խոսքը շատ ավելի իշխանությունը բռնազավթելու կոչ էր, քան «մենք էլ մեր ձևով կմասնակցենք գործընթացին» հայտարարությունը. Փաստաբան
15/10/2025 15:40
Սամվել Կարապետյանի փաստաբաններից Արամ Վարդևանյանը պնդում է, որ իր պաշտպանյալի՝ «մեր ձևով գործընթացին մասնակցելու մասին» հայտարարությունը չի կարող դիտարկվել իշխանազավթման կոչ։
«Բոլոր մեր հայրենակիցները, վստահ եմ, որ լսել են Սամվել Կարապետյանի հունիսի 7-ի հայտարարությունը, ի՞նչ կոչի մասին է խոսքը՝ «մեր ձևով» արտահատությո՞ւնն է իշխանությունը զավթելու կոչ, թե՞ եկեղեցու կողքին կանգնելը։ Հիմա 2018-ին բազմաթիվ կոչեր են հնչել այն ժամանակ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանից կողմից, ով փողոցային շարժում սկսած անձի կարգավիճակով էր։ Օրինակ, երբ հնչում էր, որ «կա՛մ ես կլինեմ վարչապետ, կա՛մ ՀՀ-ն վարչապետ չի ունենա» շատ ավելի նման է իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կամ սահմանադրական կարգը տապալելու կոչի, քան «եթե քաղաքական գործիչները չհաջողեն, ապա մենք էլ մեր ձևով կմասնակցենք այդ գործընթացին» խոսքը»,-ասաց նա։

Фраза Пашиняна: «Либо я стану премьер-министром, либо у Армении не будет премьер-министра» больше похожа на призыв к захвату власти, чем заявление: «мы по-своему примем участие в этом процессе» — адвокат
Один из адвокатов Самвела Карапетяна, Арам Вардеванян, заявил, что слова его подзащитного о намерении «принять участие в процессе по-своему» не могут быть расценены как призыв к захвату власти.
«Я уверен, что все наши соотечественники слышали заявление Самвела Карапетяна от 7 июня. О каком призыве может идти речь? Разве выражение „по-своему“ — это призыв к захвату власти? Или, может, призывом считается то, что он сказал о том, что стоит рядом с Церковью?
А теперь вспомним: в 2018 году немало подобных высказываний звучало от тогдашнего депутата Национального собрания Никола Пашиняна, который возглавлял уличное движение. Например, фраза: "Либо я стану премьер-министром, либо у Армении не будет премьер-министра" — гораздо больше напоминает призыв к насильственному захвату власти или свержению конституционного строя, чем заявление "если не удастся политикам, то мы по-своему примем участие в этом процессе"», — отметил Вардеванян.