«Հրապարակ». ԱԺ պատգամավորներից ովքե՞ր կմեկնեն Թուրքիա
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավորները կմեկնեն Թուրքիա։ ԱԺ նախագահը ստորագրել է կարգադրություն. «ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանին մասնակցելու համար 2025 թ. նոյեմբերի 16-20-ը Ստամբուլ գործուղել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանին, պատվիրակության անդամներ Մարիա Կարապետյանին, Լիլիթ Մինասյանին, Արթուր Հովհաննիսյանին, պատվիրակության քարտուղար, ԱԺ աշխատակազմի գլխավոր մասնագետ Մարիամ Հաջի-Հակոբյանին»։ Վերջինս ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի կինն է։
Թուրքիա մեկնող պատվիրակության կազմում չկան ընդդիմադիրներ, մինչդեռ այս պատվիրակության կազմում են Լիլիթ Գալստյանը և Աննա Մկրտչյանը։ Գալստյանը պատվիրակության հիմնական անդամ է։ Պատվիրակությունը ևս 2 հիմնական անդամ ունի՝ Սարգիս Խանդանյանն ու Մարիա Կարապետյանը, մյուսները փոխարինողներ են։ Սակայն փոխարինողները միշտ մեկնում  են գործուղման, իսկ հիմնական անդամին, փաստորեն, արգելել են, ինչն աննախադեպ է։
Ի դեպ, Լիլիթ Գալստյանն ԱԺ նախագահի կարգադրությունից է իմացել, որ չի ընդգրկվել պատվիրակության կազմում։ ԱԺ-ից մեզ փոխանցեցին, որ այս հարցի վերաբերյալ ավելի ուշ պարզաբանում կտան։ Կարող ենք ենթադրել, որ դաշնակցական Լիլիթ Գալստյանին խուսափել են գործուղել, որ հայ-թուրքական «եղբայրության» ջերմ մթնոլորտը չփչացնի իր սուր ելույթներով կամ հարցադրումներով»։

«Грапарак»: кто из депутатов НС отправится в Турцию?
Газета «Грапарак» пишет: депутаты от правящей фракции «Гражданский договор» отправятся в Турцию. Председатель Национального собрания подписал соответствующее распоряжение:
«Для участия в осенней сессии ПА ОБСЕ, которая пройдёт с 16 по 20 ноября 2025 года в Стамбуле,  командировать председателя Комиссии по внешним связям НС, руководителя парламентской делегации в ПА ОБСЕ Саркиса Ханданяна, членов делегации Марию Карапетян, Лилит Минасян, Артура Ованнисяна, а также секретаря делегации, главного специалиста отдела международных организаций Управления внешних связей Аппарата НС Мариам Хаджи-Акопян».
Последняя — супруга вице-спикера парламента Рубена Рубиняна.
В составе делегации, направляющейся в Турцию, нет представителей оппозиции, несмотря на то что формально в состав делегации входят и Лилит Галстян, и Анна Мкртчян. Галстян является основным членом делегации, так же как и Саркис Ханданян и Мария Карапетян. Остальные — замещающие члены. Однако на командировки, как правило, выезжают именно замещающие, а не основные — что в данном случае является беспрецедентным.
Кстати, Лилит Галстян узнала о своём исключении из делегации лишь из распоряжения председателя парламента. В НС сообщили изданию, что позже дадут разъяснение по этому поводу.
Можно предположить, что представителя партии АРФД Лилит Галстян решили не направлять в Стамбул, чтобы её острыми выступлениями или вопросами не нарушить атмосферу «тёплого братства» в армяно-турецком диалоге.