Փաշինյանը հանդիպել է Բելգիայի թագուհի Մաթիլդայի հետ
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում հյուրընկալել է աշխատանքային այցով մեր երկրում գտնվող Բելգիայի թագուհի, Նորին Մեծություն Մաթիլդային:
Վարչապետը ողջունել է թագուհու այցը Հայաստան և հույս հայտնել, որ նա մեր երկրից կստանա ջերմ տպավորություններ։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Նորին Մեծության առաջնորդությունը՝ որպես ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպան և հավելել, որ Հայաստանը հետևողական քայլեր է ձեռնարկում 2030 Օրակարգի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները լավագույնս կյանքի կոչելու համար։
Թագուհի Մաթիլդան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ տպավորված է Հայաստանով։ Նորին մեծությունը կարևորել է ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպանությունն ու այդ նպատակով միջոցառումների իրականացումը։ Այդ համատեքստում երկուստեք կարևորվել է ներառական և որակյալ կրթության դերը Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու գործում: Անդրադարձ է կատարվել նաև հասարակության մեջ կանանց դերի հզորացման խնդրին և այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման և տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը միտված ջանքերի շուրջ»։

Пашинян принял королеву Бельгии Матильду
Премьер-министр Никол Пашинян принял находящуюся с рабочим визитом в Армении королеву Бельгии, Её Величество Матильду.
Премьер-министр приветствовал визит королевы в Армению и выразил надежду, что наша страна оставит у нее теплые впечатления. Никол Пашинян подчеркнул лидерство Её Величества как поборника Целей устойчивого развития ООН и добавил, что Армения предпринимает последовательные шаги для наилучшей реализации обязательств, взятых в рамках Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Королева Матильда выразила благодарность за теплый прием и отметила, что впечатлена Арменией. Её Величество подчеркнула важность поддержки Целей устойчивого развития ООН и реализации соответствующих мероприятий. В этом контексте была подчеркнута роль инклюзивного и качественного образования в достижении Целей устойчивого развития. Также были затронуты вопросы усиления роли женщин в обществе и предпринимаемые в этом направлении шаги.
Состоялся также обмен мнениями об усилиях Армении и Азербайджана по установлению мира и обеспечению стабильности в регионе.