Որպես առավել գործուն քայլ են դիտարկում Տեր Արամին նախապես կարգալույծ անելը, չե՞ք կարծում, որ ամեն ինչ այդչափ պարզունակ չէ. Գևորգ Դանիելյան
Արդարադատության նախկին նախարար, իրավաբան Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Հակաեկեղեցական համակարգված արշավի համատեքստում Արագածոտնի թեմի նկատմամբ, ցավոք, արդեն վատ ավանդույթի վերածված և առերևույթ ապօրինություններով աննախադեպ քրեական հետապնդմանն անդրադառնալով, շատ հավատացյալներ հրապարակավ փորձում են դատողություններ անել, թե իբր այդ ամենը հնարավոր կլիներ կանխել, եթե …
Որպես առավել գործուն քայլ են դիտարկում Տեր Արամին նախապես կարգալույծ անելը: Իսկ չեք կարծո՞ւմ, որ ամեն ինչ այդչափ պարզունակ չէ:
Տեր Արամի նկատմամբ ներգործության միջոցների համարժեքությունը գուցե կարևոր հարց է, սակայն թողնենք իրավասու եկեղեցական կառույցներին, իսկ հակաեկեղեցական կեցվածքին հակազդելու համատեքստում վճռորոշ են բոլորովին այլ, առավել հիմնարար նախադրյալներ, որոնք էլ հենց հարմարավետ միջավայր են ձևավորում վերը նշված դեմքերի ու դեպքերի համար:
Հայ Եկեղեցին թիրախավորվել է, որովհետև արդի համահանրայնացման աշխարհահայացքի համատեքստում, կարծում եմ, առաջնահերթ նշանառության տակ են վերցվում այն երկրները, որոնք միանշանակ օժտված են անհատականության և, հատկապես՝ ազգային ինքնության խորքային արժեքներով, որոնց կազմում Հայ Եկեղեցին, թերևս, ամենահզոր գործոնն է մնացել:
Հակակրոնականության միակ թիրախը բնավ կայացած Եկեղեցիները չեն, պարզապես հաշվարկով սկսում են ամուր կառույցներից, ինչին ակամա պաշտպանում կամ գոնե չեն ընդդիմանում աղանդավորական միավորումները, այնուհետև հերթը անխուսափելիորեն հասնելու է նույն այդ միավորումներին:
Պատահական չեն գրեթե նույնական սցենարով ներկայիս հակաեկեղեցական արշավները նաև մյուս երկրներում: Մեր պարագայում այդ ամենին որպես կատալիզատոր, նպաստում են նաև ադրբեջանական կրոնական կառույցի առաջնորդի կեղծ հայտարարություններով հրահրումները:
Ամբողջ խնդիրն այն է, որ Հայ Եկեղեցին, չնչին, անէական բացառություններով, չի տրվում է անջրպետման, պառակտելու միջոցով եղած սակավ ուժերը անթաքույց ջլատելու քաղաքականությանը, ճիշտ հակառակը՝ քարոզում է աներեր մնալ համազգային, պետական շահերի պաշտպանության դիրքերում:
Այդպիսի կեցվածքն ինքնին դատապարտելի չէ, ուստի գործի են դրվում տարաբնույթ պիտակավորումներ, որոնք ընդհանուր առմամբ տեղավորվում են «ռևանշիզմի» մեղադրանքի մեջ:
Իրականում, ռևանշիզմ ոչ միայն քարոզում, այլև անարգել իրականացնում է ադրբեջանական իշխանությունը, ուղղակի կարողանում է նենգաբար դրանում մեղադրել սոսկ իրենց օրինական շահերը պաշտպանող Հայ ժողովրդին, որի հասցեին անգամ օգտագործում է հավաքական անասելի վիրավորական արտահայտություններ:
Անկասկած յուրաքանչյուր հայ հավատացյալ բոլոր իրավաչափ քայլերով դիմակայելու է, ոչ թե տրվի միմյանց մեղադրելու ժամանակակից անմիտ գայթակղությանը:

Геворг Даниелян: в качестве наиболее действенного шага рассматривают предварительное лишение сана отца Арама: но не думаете ли вы, что всё не так уж примитивно?
Бывший министр юстиции, юрист Геворг Даниелян на своей странице в Facebook пишет:
«В контексте системной антицерковной кампании против Арагацотнской епархии, к сожалению, уже ставшего дурной традицией и сопровождающегося очевидными нарушениями беспрецедентного уголовного преследования, многие верующие публично высказываются, будто всего этого можно было бы избежать, если бы...
В качестве якобы наиболее эффективного шага рассматривается предварительное лишение сана отца Арама. Но не думаете ли вы, что всё не так уж примитивно?
Соразмерность мер, применённых к отцу Араму, возможно, является важным вопросом, но его следует оставить на усмотрение компетентных церковных органов. В то время как для противостояния антицерковным настроениям решающими являются совсем иные, более фундаментальные предпосылки — именно они и создают благоприятную почву для описанных выше процессов и фигур.
Армянская Церковь стала мишенью потому, что в условиях глобализации, на мой взгляд, в первую очередь под прицел попадают те страны, которые всё ещё несут в себе глубинные ценности индивидуальности и, особенно, национальной идентичности. А среди этих ценностей Армянская Апостольская Церковь, пожалуй, остаётся самым мощным фактором.
Цель антицерковных атак — не только состоявшиеся Церкви. Просто по расчёту они начинают с более устойчивых структур — чему невольно способствуют или по крайней мере не препятствуют разного рода сектантские объединения. Но рано или поздно черёд дойдёт и до них.
Не случайно, что подобные антицерковные кампании с практически идентичными сценариями происходят и в других странах. В нашем случае роль катализатора играет также подстрекательство со стороны главы азербайджанской религиозной структуры посредством его лживых заявлений.
Суть в том, что Армянская Церковь — за редкими и несущественными исключениями — не поддаётся политике фрагментации и ослабления через разделение и противопоставление. Напротив — она продолжает проповедовать стойкость в защите общенациональных и государственных интересов.
Такую позицию невозможно напрямую осудить, поэтому против неё запускаются различные ярлыки, которые в конечном итоге сводятся к обвинениям в «реваншизме».
На самом деле, реваншизм не просто пропагандирует, а активно реализует именно азербайджанская власть — просто она коварно обвиняет в этом армянский народ, отстаивающий свои законные интересы, и при этом позволяет себе даже крайне оскорбительные обобщения в его адрес.
Несомненно, каждый верующий армянин будет противостоять происходящему всеми законными способами, не поддаваясь на современное, деструктивное искушение взаимных обвинений.