Ինչու Իրանում հարգանքով են մոտենում եկեղեցիներին, իսկ Թուրքիայում դրանք ոչնչացնում են, կամ մզկիթի վերածում. Դանիելյան
16/10/2025 16:45
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը գրել է.
«Ինչու Իրանում հարգանքով են մոտենում քրիստոնեական մշակույթի և եկեղեցիների հանդեպ, իսկ Թուրքիայում եկեղեցիները կա՛մ ոչնչացնում են, կա՛մ՝ մզկիթի վերածում:  Պատճառները կարևոր են, հատկապես ներկայիս աշխարհաքաղաքական առումով:
Իրան
Մեծ նշանակություն ունի Իրանի հարուստ մշակութային, քաղաքակրթական ու կրոնական ժառանգությունը: Իրանը չունի ոչ լիարժեքության կոմպլեքս իր անցյալի հանդեպ: Իրանական քաղաքակրթությունն Իսլամով չի սկսվել ու Իսլամով չի վերջանում: Հարուստ մշակույթ ունեցող ժողովրդները հարգանքով են վերաբերվում նաև մյուս մշակույթների հանդեպ, հատկապես այն ժողովուրդների ու մշակույթների, որոնք իրենց տարածքում են ստեղծագործել, համարելով, որ դա նույնպես իրենց քաղաքակրթության մի մասն է:
Իրանում ոչ միայն հարգանքով են վերաբերվում պատմամշակութային նման ժառանգությանը, այլև պետական հոգածություն են ցուցաբերում:
Թուրքիա
Թուրքերն ունեն անլիարժեքության բարդույթ իրենց անցյալի հանդեպ ու պատճառը պարզ է: Ժամանակակից թուրք ազգը խառնարան է, որը յուրացրել է իր տարածքում եղած մշակույթներ ու քաղաքակրթություն ստեղծած մյուս ժողովուրդների ժառանգությունը:
Թուրքը կրոնափոխների խառնարան է և այդ ժողովուրդների ժառանգությունն իրենց հիշեցնում է իրենց ինքնության բարդույթները: Այսօրվա թուրքերը թուրք են դարձել միմիայն Իսլամի շնորհիվ ու Իսլամի միջոցով: Հանում ես Իսլամը, տակը ոչինչ չի մնում՝ դատարկություն: Մյուս մշակույթները «պահարում պահված հին ոսկորներ» են, որոնք պետք է այնտեղ էլ մնան, թաքնված, որ չհիշեցնեն թուրքերի անցյալի մասին:
Դրա համար Թուրքիայում ատում են այդ ժողովուրդների ժառանգությունը, եկեղեցիները վերածում են մզկիթների, որպես այդ տարածքի անցյալի հանդեպ տարված հաղթանակի խորհրդանիշներ:
Աթաթուրքը փորձեց թուրքերին վերածել քաղացիական ազգի, բայց դա բազմաթիվ հարցեր ու հարցադրումներ էր առաջացնում, որոնց պատասխանների որոնումը քայքայում էր թուրքերի ինքնությունը: Վերջին տասնամյակում բազմաթիվ եկեղեցիներ, որոնց զգալի մասը թանգարանների էին վերածվել, նորից մզկիթներ են դարձնում:
Այսօրվա Հայաստանը, ինչպես էլ այն չկոչեք, թեկուզ՝ «Իրական», իրենց հիշեցնելու է իրենց բարդութավորված անցյալը և իրենք, ինչ էլ մենք չանենք, շարունակելու են մեզ ատել: Ատելության պատճառը մենք չենք, այլ իրենց պատմությունը, որի մասին փորձում են մոռանալ»:

Степан Даниелян: почему в Иране к церквям относятся с уважением, а в Турции их разрушают или превращают в мечети?
Политолог Степан Даниелян в своей публикации рассуждает:
«Почему в Иране к христианской культуре и церквям относятся с уважением, а в Турции церкви либо уничтожают, либо превращают в мечети? Ответы на этот вопрос особенно важны с точки зрения нынешней геополитической ситуации».
Иран
Большую роль здесь играет богатое культурное, цивилизационное и религиозное наследие Ирана. У иранцев нет комплекса неполноценности по отношению к собственному прошлому. Иранская цивилизация не началась с исламом и не заканчивается на нём.
Народы с глубокими культурными корнями уважают и другие культуры, особенно те, которые создавались на их территории. Они рассматривают их как часть собственного цивилизационного наследия.
В Иране не просто проявляют уважение к историко-культурному наследию — государство само участвует в его сохранении и защите.
Турция
Современные турки, в отличие от иранцев, испытывают комплекс неполноценности по отношению к своему прошлому, и причины этого понятны. Современная турецкая нация — это сплав потомков народов, создавших культуру и цивилизацию на этих землях, чьё наследие Турция впоследствии присвоила.
Турецкая идентичность — это результат религиозного обращения, исламского переформатирования. Без ислама не остаётся ничего — пустота. Остальные культуры — это «древние кости, спрятанные в сундуке», о которых не должны напоминать, чтобы не разрушить искусственно сконструированную турецкую идентичность.
Именно по этой причине в Турции ненавидят наследие других народов, а превращение церквей в мечети трактуется как символ победы над прошлым этих территорий.
Ататюрк пытался превратить турок в гражданскую нацию, но это вызвало массу вопросов, поиск ответов на которые разрушал турецкую самоидентичность. В последние десятилетия в Турции многие храмы, которые ранее стали музеями, вновь превращаются в мечети.
Армения и сегодня напоминает Турции о её подавленном прошлом
Сегодняшняя Армения — как бы её ни называли, даже «реальной» — остаётся для Турции напоминанием о её комплексе прошлого. И вне зависимости от того, что мы делаем или не делаем, они будут продолжать нас ненавидеть. Причина этой ненависти — не мы, а их собственная история, которую они изо всех сил стараются забыть.