Փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը ոչ թե կալանավորվել է, այլ՝ պատանդառվել. դատավորներին ցույց տվեցին՝ «շատ մի ոգևորվեք, կասենք՝ ինչ անեք, կանեք». հիմա անում են. Երվանդ Վարոսյան
Facebook-ում գրառման համար երկու ամսով կալանավորվել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը։ Փաստաբանը կոշտ քննադատության էր ենթարկել Մկրտիչ Սրբազանին կալանքի տարած քննիչներին, դատախազներին ու դատավորներին։
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը պնդում է՝ Ալեքսանդր Կոչուբաևը ոչ թե կալանավորվել է, այլ՝ պատանդառվել։
«Տեղի ունեցածը Հայասատանում արդեն ձևավորված բռնատիրական համակարգի դրևսորումներից հերթականն է, երբ անձին խոսքի համար քրեական հետապնդման ու պատանդառման են ենթարկում, այստեղ «կալանավորում» տերմինը կիրառելի չէ, նրան պատանդառել են ու հրապարակայնորեն պատժում են, որ սահմանափակեն ընդհանուր խոսքի ազատությունը»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Վարոսյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջին դեպքը չէ, երբ Հայաստանում մարդը ճաղերի հետևում է հայտնվում խոսքի համար։
Ալեքսանդր Կոչուբաևի գրառումն ու Քրեական օրենսգրքի հոդվածը, որը ներառվել է, ըստ փաստաբանի, բացարձակապես կապ չունեն իրար հետ։
«Բայց ես չեմ կարծում, որ նրան պատանդառողների համար դա էական նշանակություն ունի, որովհետև եթե այդ հոդվածը չլիներ, կգտնեին ուրիշ հոդված»,- ասաց Երվանդ Վարոսյանը։
Նա չի կարծում, թե իշխանությունը վախեցած է, երբ հերթով կալանավորում են ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող անձանց։
«Իշխանության գալու առաջին իսկ օրվանից նրանք ունեցել են մեկ նպատակ՝ պահել իշխանությունը, իսկ իշխանությունը պահելու ճանապարհին իրենք գնալու են այն ամենին, ինչն իրենց այդ պահին թույլատրված կլինի, մենք տեսնում ենք դրա դրսևորումները»,- ընդգծեց փաստաբանը։
Հայաստանի դատական համակարգը, Վարոսյանի խոսքով, երբեք չի փայլել ու մարդիկ, որ գտնվում են այդ շենքերում, միշտ են պատրաստ եղել անել ամեն ինչ։
«Նիկոլ Փաշինյանի գալուց հետո դատավորները որոշ ժամանակ հավատացին, որ ինչ-որ բան տեղի է ունեցել, բայց շատ արագ կոտրեցին իրենց հավատը, նրանց ցույց տվեցին՝ «շատ մի ոգևորվեք, կասենք՝ ինչ անեք, կանեք»...հիմա անում են»,- ասաց Երվանդ Վարոսյանը։
Նա համոզված է՝ բոլորս անելիք ունենք, պետք է այս ամենին որևէ կերպ արձագանքել, ընդ որում՝ արձագանքել այնպես, որ իշխանությունների համար լինի ցավոտ։
«Բայց ես կարծում եմ, որ չի կարող մի խումբ փաստաբանների կողմից դա իրականացվել, դա պետք է իրականացվի առնվազն փաստաբանների հետ հաղորդակցման ուղիղ միջոցներ ունեցող կառույցի գործադրմամբ, բայց որ մի բան պետք է արվի ու դրա համար կա կոչված կառույց՝ փաստ է։ Ինքս պատրաստ եմ աջակցել, եթե նման քայլեր ձեռնարկվեն»,-նշեց նա։
Ի դեպ, «ցավոտ արձագանք» ասելով՝ փաստաբանը նկատի չունի բռնությունը։
«Մենք միշտ ենք ցավոտ արձագանքել, ես նախկին իշխանությունների ժամանակ էլ եմ ցավոտ քայլերի գնացել, մասնակցել եմ գործադուլների, հարկ եղած դեպքում՝ ինքս եմ կազմակերպել գործադուլ ու, կարծում եմ, որ դա իշխանությունների համար ցավոտ քայլ է եղել, որովհետև իրավունքների պահպանման տեսակետից մենք հասել ենք զիջումների»,- հավելեց Երվանդ Վարոսյանը։

Адвокат Александр Кочубаев был не арестован, а взят в заложники - Ерванд Варосян
Адвокат Александр Кочубаев арестован на два месяца за публикацию в Facebook. Он резко критиковал судей, прокуроров и следователей, принимавших участие в аресте архиепископа Мкртича.
Адвокат Ерванд Варосян утверждает, что речь идет не об аресте, а о захвате в заложники.
«Произошедшее — очередное проявление уже сложившейся в Армении авторитарной системы, при которой человека подвергают уголовному преследованию и фактически берут в заложники за высказывания. Термин "арест" здесь неприменим. Его захватили в плен и публично наказывают, чтобы ограничить свободу слова в целом», — заявил Варосян в беседе с Aysor.am.
По его словам, это далеко не первый случай в Армении, когда человека заключают под стражу за выражение мнения.
Адвокат подчеркивает, что содержание поста Кочубаева и инкриминируемая ему статья Уголовного кодекса никак не связаны между собой.
«Но я не думаю, что это имеет значение для тех, кто его взял в плен. Если бы этой статьи не было, они нашли бы другую», — добавил Варосян.
Он не считает, что власть действует из страха, арестовывая людей с оппозиционными взглядами одного за другим.
«С первого дня прихода к власти их единственной целью было её удержание. И на этом пути они пойдут на всё, что им будет позволено в конкретный момент. Мы видим это своими глазами», — отметил адвокат.
По его словам, судебная система Армении никогда не отличалась независимостью, а судьи всегда были готовы делать всё, что от них требуется.
«После прихода Никола Пашиняна судьи на какое-то время поверили, что что-то изменилось. Но очень быстро эту веру у них отняли. Им ясно дали понять: "Не радуйтесь раньше времени. Мы скажем, что делать — вы сделаете". Сейчас они именно этим и занимаются», — заявил Ерванд Варосян.
Он убеждён, что общество должно отреагировать на происходящее — и сделать это таким образом, чтобы власти почувствовали боль.
«Но я не считаю, что это можно возложить только на отдельных адвокатов. Реагировать должна как минимум та структура, которая имеет прямой канал связи с адвокатами. Но совершенно очевидно, что меры должны быть приняты, и существует структура, которая обязана этим заняться. Я готов оказывать содействие, если начнутся такие шаги», — подчеркнул он.
При этом под «болезненной реакцией» адвокат не подразумевает насилие.
«Мы всегда реагировали болезненно. И в годы предыдущей власти я тоже предпринимал такие шаги, участвовал в забастовках, а при необходимости и сам их организовывал. Думаю, это действительно было болезненно для власти, ведь в вопросах защиты прав мы добивались уступок», — заключил Ерванд Варосян.