«Խաղաղության խաչմերուկ»-ի և TRIPP-ի միջոցով Հայաստանը կամրապնդի կապը Սև ծովի, Կասպից ծովի և Պարսից ծոցի հետ. Գոհար Աբաջյան
17/10/2025 14:12
«Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի («Էնթերփրայզ Արմենիա») գլխավոր տնօրեն Գոհար Աբաջյանի կարծիքով՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրով՝ Հայաստանը մտնում է նոր տնտեսական փուլ՝ բարելավված ենթակառուցվածքներով և ավելի խորը տարածաշրջանային ինտեգրմամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Աբաջյանը նման կարծիք հայտնեց Հայաստանի ներդրումային խորհրդի կազմակերպած «Միջազգային առևտրի և ներդրումների ֆորում»-ի ընթացքում։
Աբաջյանը նշեց, որ համաշխարհային առևտրի և ներդրումների լանդշաֆտը շատ արագ փոխվում է, և ամենահաջող ներդրումները, որոնք տեսանելի են այժմ, տեխնոլոգիաների, ծառայությունների և արտադրության համադրություն են։
«Այս նոր միջավայրում ներդրողները դիտարկում են երեք հիմնական բան․ կանխատեսելի կանոններ, ամուր կապակցվածություն և, իհարկե, կատարողականություն։ Հայաստանը պատրաստ է առաջարկել այս երեքը։ Նախ՝ կանխատեսելիությունը. մեր ներդրումային քաղաքականությունը ստեղծում է թափանցիկ և կանոնների վրա հիմնված միջավայր, որը բոլոր ներդրողների համար հավասար է։ Մենք թվայնացնում ենք մեր հանրային և ներդրումային ծառայությունները և փորձում ենք դրանք դարձնել ավելի արդյունավետ՝ գաղափարից մինչև կատարում և շահագործման հանձնում։ Իհարկե, ինչպես շատ կառավարություններում, կան բազմաթիվ կատարողական խոչընդոտներ, բայց կա մեր կառավարության պարտավորությունը և լիակատար աջակցությունը։ Մեր կառավարությունը կանգնած է յուրաքանչյուր բիզնեսի կողքին և պահում է իր խոսքը»,-շեշտեց Գոհար Աբաջյանը։
Որպես ներդրողների համար երկրորդ կարևոր հանգամանք՝ Աբաջյանն առանձնացրեց կապակցվածությունը՝ կարծիք հայտնելով, որ աշխարհագրությունն այս առումով առավելություն է։

Гоар Абаджян: через «Перекрёсток мира» и TRIPP Армения укрепит связи с Чёрным и Каспийским морями, а также Персидским заливом
По мнению генерального директора фонда «Центр содействия инвестициям» («Enterprise Armenia») Гоар Абаджян, парафирование мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном открывает перед Арменией новый экономический этап — с улучшенной инфраструктурой и более глубокой региональной интеграцией.
Как сообщает «Арменпресс», Абаджян выразила эту позицию в рамках Международного форума торговли и инвестиций, организованного Армянским инвестиционным советом Европейского банка реконструкции и развития.
По её словам, глобальный ландшафт торговли и инвестиций стремительно меняется, и сегодня самые успешные инвестиции происходят на стыке технологий, услуг и производства.
«В новой реальности инвесторы ориентируются на три ключевых фактора: предсказуемые правила, надежную взаимосвязь и, конечно же, производительность. Армения готова предложить всё это. Во-первых — предсказуемость: наша инвестиционная политика создаёт прозрачную и основанную на правилах среду с равными условиями для всех инвесторов», — заявила Абаджян.
Она отметила, что Армения активно цифровизирует государственные и инвестиционные сервисы, стремясь сделать путь от идеи до реализации и ввода в эксплуатацию максимально эффективным.
«Да, как и в любой государственной системе, существуют определённые барьеры в реализации, но правительство Армении полностью привержено решению этих задач и оказывает всестороннюю поддержку. Государство стоит рядом с каждым бизнесом и выполняет свои обещания», — подчеркнула она.
Вторым ключевым фактором для инвесторов Абаджян назвала взаимосвязь — и отметила, что географическое положение Армении в этом плане является преимуществом.
Проекты вроде «Перекрёсток мира» и TRIPP рассматриваются как ключевые инструменты укрепления транспортных и экономических связей Армении с Черным, Каспийским морями, а также Персидским заливом.
«Эти проекты позволят Армении выйти на новые региональные и международные рынки, сделав страну важным звеном в глобальных цепочках поставок», — отметила она.