Քննարկվել են Ղազախստան–Թուրքմենստան–Իրան–Հայաստան լոգիստիկ ուղու զարգացման հեռանկարները
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառավարման նախարարությունում, «Աստանա» դիվանագիտական ակումբի հետ համագործակցությամբ, անցկացվել է ամփոփիչ կլոր-սեղան քննարկում, որը նվիրված էր Ղազախստան–Թուրքմենստան–Իրան–Հայաստան լոգիստիկ ուղու զարգացման հեռանկարներին։
Քննարկումը եզրափակում էր «Աստանա» դիվանագիտական ակումբի նախաձեռնությամբ իրականացված շուրջ յոթնօրյա ճանաչողական լոգիստիկ շրջայցը, որը անցնում էր նշված ուղիով։
Շրջայցի նպատակն էր խթանել տարածաշրջանային համագործակցությունը, ամրապնդել փոխադարձ տնտեսական կապերը և բարձրացնել փոխադրումների արդյունավետությունը։
Այն միաժամանակ մասնակիցների համար առիթ էր տեղում ծանոթանալու լոգիստիկ ուղու հնարավորություններին և գնահատելու դրա գործնական կիրառելիությունը։
Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևը, Իրանի դեսպանատան ներկայացուցիչներ, «Աստանա» դիվանագիտական ակումբի անդամներ, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, ընկերությունների ղեկավարներ, փորձագետներ, ինչպես նաև պետական կառույցների և դիվանագիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են լոգիստիկ ուղու զարգացման հնարավորությունները, ներկայացվել են Հայաստանի ենթակառուցվածքները, առկա պայմանները և նախատեսվող ծրագրերը, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներգրավման և տարածաշրջանային համագործակցության նոր ձևաչափերի իրագործման հնարավորությունները։

Обсуждены перспективы развития логистического маршрута Казахстан–Туркменистан–Иран–Армения
В Министерстве территориального управления и инфраструктур Армении в сотрудничестве с дипломатическим клубом «Астана» состоялся заключительный круглый стол, посвящённый перспективам развития логистического маршрута Казахстан–Туркменистан–Иран–Армения.
Обсуждение завершило ознакомительный логистический тур продолжительностью около семи дней, организованный по инициативе дипломатического клуба «Астана» и проходивший по упомянутому маршруту.
Целью тура было содействие региональному сотрудничеству, укрепление взаимных экономических связей и повышение эффективности перевозок.
Для участников это также стало возможностью на месте ознакомиться с потенциалом маршрута и оценить его практическую применимость.
В обсуждении приняли участие заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Армен Симонян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Казахстана в Армении Болат Иманбаев, представители посольства Ирана, члены дипломатического клуба «Астана», представители частного сектора, руководители компаний, эксперты, а также представители государственных структур и дипломатических кругов.
В ходе мероприятия были обсуждены возможности развития логистического маршрута, представлены инфраструктурные ресурсы Армении, действующие условия и запланированные проекты, а также перспективы вовлечения частного сектора и реализации новых форматов регионального сотрудничества.