Արցախցի երեխաների աչքերում այդ փայլը, լույսը տեսնելով՝ հասկացա, որ իմ տղայի հոգին հիմա ցնծության մեջ է. Խաչիկ Մանուկյան
19/10/2025 15:20
Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածու Խաչիկ Մանուկյան առաջնային խնդիրներից է համարում արցախցիների հարցը։
«Առաջինը նրանց կեցության վայրը ստեղծելու խնդիրն է։ Ես պետք է կարողանամ ապահովել նրանց ինտեգրումը իմ քաղաքի հետ՝ նրանց, ովքեր ապրում են Էջմիածնում, որպեսզի լինեն լիարժեք էջմիածինցիներ, Խոյ համայնքի բնակիչներ։ Այսինքն՝ մեր խոշարացված էջմիածին համայնքը նրանց պետք է ցույց տա իր սերն ու ջերմությունը»,-ասում է նա։
Համայնքի ղեկավարի թեկնածուն մի դրվագ է հիշում. «Իմ տան անմիջապես հարևանությամբ արցախցիներ են ապրում և ես իմ տղայի հետ որոշեցի նրանց Ամանորը զարդարեմ։ Մենք պատրաստել էինք ամանորյա նվերների տոպրակները և երբ մենք լավ իմաստով ներխուժեցինք նրանց տուն և դրանք երեխաներին նվիրեցինք, ես տեսա, որ նրանց աչքերը դեռ չէին փայլում։ Այնտեղ 4 երեխաներ էին ապրում։ Երբ ես հարցրեցի՝ ձեզ ինչ է հարկավոր, արդեն համարձակություն ունենալով՝ ասացին տոնածառ, և ես Վաչագանի տոնածառը նվիրեցի իրենց։ Իրենց աչքերում այդ փայլը, լուսը տեսնելով՝ հասկացա, որ իմ տղայի հոգին հիմա ցնծության մեջ է»։

Увидев тот блеск, тот свет в глазах арцахских детей, я понял, что душа моего сына сейчас ликует — Хачик Манукян
19/10/2025 16:20
Кандидат от партии «Отечество» на пост главы общины Вагаршапат Хачик Манукян одной из приоритетных задач считает поддержку и интеграцию переселенцев из Арцаха.
«Прежде всего, необходимо решить вопрос с их жильём. Я должен сделать всё, чтобы они смогли интегрироваться в наш город, стать полноценными жителями Эчмиадзина,общины Хой. Наша укрупнённая община должна показать им свою любовь и тепло», — отметил он.
Кандидат также поделился трогательным воспоминанием:
«По соседству с моим домом живут семьи из Арцаха. С сыном мы решили украсить им Новый год. Мы подготовили новогодние подарочные пакеты и, в хорошем смысле этого слова, "ворвались" к ним в дом, чтобы вручить детям подарки. Но я увидел, что в их глазах пока ещё не было радости. Там жили четверо детей. Когда я спросил, что им нужно, они, набравшись смелости, сказали — ёлка. И я подарил им ёлку моего сына Вачагана. Увидев тот блеск, тот свет в их глазах, я понял: душа моего сына сейчас в ликовании».