«Կարող է՝ մի խոսակցությունից բերած, կպցրած լինեն մեկ այլ խոսակցության»․ Պաշտպանը հայտարարեց՝ Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրությունում կոնտեքստից դուրս կտորներ են (Տեսանյութ)
20/10/2025 20:43
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան Արամայիս Հայրապետյանը դուրս եկավ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, որտեղ գտնվում է Գյումրու քաղաքապետը և  լրագրողներին հայտնեց, որ քննչական գործողություններն ավարտվել են, Ղուկասյանին կալանավորելու միջնորդությունը ներկայացնելուն զուգահեռ՝ նրան կտեղափոխեն դատարան։
Պաշտպանը կրկին շեշտեց՝ Վարդան Ղուկասյանը չի ընդունում կաշառքի մեղադրանքը, որում նկարագրված գործողություններն իրականում տեղի են ունեցել ոչ իր պաշտոնավարման օրոք։
«Ինչ վերաբերում է ձայնագրություններին, դրանք կոնտեքստից դուրս խոսակցություններ են, որոնք կարող էին վերաբերել գույքահարկին և դրա օրինականացման վճարներին։ Այնտեղ ոչ մի խոսք չկա կաշառքի մասին, Վարդան Ղուկասյանին չեն էլ մեղադրում կաշառք ստանալու մեջ։ Ըստ մեղադրանքի՝ նա իբր կաշառք է պահանջել, բայց պարոն Ղուկասյանը հերքել է որևէ մեկի հետ գումարային խոսակցություն ունենալու պնդումը։ Վարդան Ղուկասյանը, ցանկության դեպքում անգամ, որևէ  ապօրինի շինություն չէր կարող օրինականացնել  այն պարզ պատճառով, որ դրա ժամկետը լրացել է։   Գյումրի քաղաքում մինչև 2004 թվականն է հնարավոր եղել  անօրինական շինությունները օրինականացնել»,- ընդգծեց պաշտպանը։
Արամայիս Հայրապետյանը հավելեց՝ Ղուկասյանն առհասարակ չի էլ ընդունում, որ տարածված ձայնագրություններում առկա հայհոյանքն ու խոսակցությունն իր կողմից է կատարվել։
«Կարող է՝  մի խոսակցությունից բերած, կպցրած լինեն մեկ այլ խոսակցության։ Մի խոսակցության մեջ ընդհարապես ձայն չի լսվում, միայ գրավոր տեքստն է հրապարակվում, ես ի՞նչ իմանամ՝ դրանք ի՞նչ ձայնագրություններ են»,- ասաց պաշտպանը։

«Возможно, фрагменты вырваны из разных разговоров и склеены» — адвокат о компрометирующей аудиозаписи, приписываемой Вардану Гукасяну (видео)
20/10/2025 21:43
Адвокат мэра Гюмри Вардана Гукасяна — Арамаис Айрапетян — покинул здание Антикоррупционного комитета, где в настоящее время находится его подзащитный, и сообщил журналистам, что следственные действия завершены. Параллельно с подачей ходатайства об аресте Гукасяна, его доставят в суд.
Адвокат вновь подчеркнул, что Вардан Гукасян не признаёт выдвинутое против него обвинение во взяточничестве, а описанные в деле действия, по его словам, имели место не в период его полномочий.
«Что касается аудиозаписей — это разговоры, вырванные из контекста, которые могли касаться, например, имущественного налога и легализационных платежей. Там вообще нет речи о взятке, и Гукасяну не вменяется получение взятки. По версии обвинения, он якобы потребовал взятку, но сам господин Гукасян категорически отрицает факт какого-либо денежного разговора с кем-либо. Даже если бы он хотел, он не мог бы узаконить незаконную постройку, поскольку сроки для этого истекли. В Гюмри легализация таких построек была возможна только до 2004 года», — заявил Айрапетян.
Адвокат также добавил, что Гукасян в принципе не признаёт свою причастность к содержанию распространённых аудиозаписей, в том числе к использованной в них нецензурной лексике.
«Могли склеить фрагменты разных разговоров. В одном случае голос вовсе не слышен — публикуется только текстовая расшифровка. Откуда мне знать, что это вообще за записи?» — отметил адвокат.