Այն կառավարությունը, որն իրեն հռչակել էր «ժողովրդավարության բաստիոն», ոտնձգություններ է կատարում ժողովրդի կողմից ընտրված քաղաքապետի նկատմամբ․ ՀԿԿ
Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության հայտարարությունը Գյումրու քաղաքապետարանում ծավալվող դեպքերի վերաբերյալ․
«Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը խստորեն դատապարտում է Գյումրի քաղաքի քաղաքապետարան անօրեն կերպով ներխուժած դիմակավոր անձանց գործողությունները։
Այն կառավարությունը, որն իրեն հռչակել էր «ժողովրդավարության բաստիոն», այժմ ոտնձգություններ է կատարում իր իսկ ժողովրդի կողմից օրինապես և դեմոկրատական հիմունքներին համաձայն ընտրված քաղաքապետի նկատմամբ:
Սա անընդունելի և դիկտատուրական քայլ է: Հիշեցնենք նաև, որ այս գործողությունները հետևել են հայտնի հայտարարությանը այն մասին, որ Վարդան Ղուկասյանին հարկավոր է դուրս շպրտել հանրային, քաղաքական կյանքից։ Ուժայինները, ինչպես տեսնում ենք, նույնպես լսել են այդ հայտարարությունը»։

Правительство, провозгласившее себя «бастионом демократии», посягает на избранного народом мэра — Коммунистическая партия Армении
Коммунистическая партия Армении выступила с заявлением в связи с последними событиями, разворачивающимися вокруг мэрии города Гюмри:
«Коммунистическая партия Армении решительно осуждает действия лиц в масках, незаконно ворвавшихся в здание мэрии города Гюмри.
Власть, которая провозгласила себя "бастионом демократии", сегодня совершает посягательства на мэра, избранного народом на законных и демократических основаниях.
Это неприемлемый и диктаторский шаг. Напомним также, что эти действия последовали после известного заявления о необходимости "вышвырнуть Вардана Гукасяна из общественно-политической жизни". Как видно, силовики тоже услышали это заявление».