Գյումրիում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների կողմից իրականացվել են քննչական գործողություններ, որոնց կատարմանն աջակցել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողները։
Կատարվող քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև վարչական շենքի մուտքերի մոտ և վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանը, հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել, ինչը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով, գույք ոչնչացնելով և վնասելով, որի ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել նաև վերջիններիս նկատմամբ։
2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը), 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին մասի (արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) հատկանիշներով:
Քրեական վարույթով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ տարբեր անձանց կողմից իրավապահ մարմինների օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը և միջամտելը, ՀՀ օրենսդրության համաձայն, կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, որպիսի պայմաններում հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագծի ցանկացած դրսեւորումներից։

Возбуждено уголовное производство по признакам участия в массовых беспорядках и воспрепятствования осуществлению правосудия в Гюмри
20/10/2025 16:57
20 октября 2025 года в административном здании муниципалитета Гюмри в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом Республики Армения, следователи комитета провели следственные действия при содействии сотрудников полиции Министерства внутренних дел РА.
С целью воспрепятствовать проведению указанных следственных мероприятий у здания мэрии Гюмри, в том числе у входов и внутри административного здания, собралась группа лиц. Путём различных действий они вмешивались в ход расследования, совершали массовые беспорядки, представляющие угрозу общественной безопасности, которые сопровождались насилием, уничтожением и повреждением имущества. В ходе событий была также применена сила в отношении сотрудников полиции с целью воспрепятствовать их законной служебной деятельности.
20 октября 2025 года в следственном управлении Ширакской области Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по признакам:
• части 1 статьи 327 Уголовного кодекса РА (участие в массовых беспорядках),
• части 3 статьи 452 (воспрепятствование законной служебной или политической деятельности должностного лица),
• части 2 статьи 486, пункт 1 (вмешательство в осуществление правосудия или расследование дела).
Проведение предварительного следствия поручено специально сформированной следственной группе.
Следственный комитет напоминает, что воспрепятствование законной профессиональной деятельности представителей правоохранительных органов и вмешательство в их работу влечёт за собой уголовную ответственность в соответствии с законодательством Республики Армения. В связи с этим призываем воздерживаться от любых противоправных действий.