«ՔՊ-ի պաշտոնակատարին հարցրեք՝ ինչու՞ են նման բաներ տեղի ունեցել»․ Փաստաբանը հայտնեց՝ Վարդան Ղուկասյանը չի ընդունում մեղադրանքը, նկարագրվածն իր օրոք չի եղել
Գյումրու ընտրված քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված կաշառքի մեղադրանքը, նկարագրվածի մեծ մասն իր պաշտոնավարման օրոք չի եղել, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մոտ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Արամայիս Հայրապետյանը։
«Նկարագրության մեծ մասը վերաբերում է 2024 թվականի դեկտեմբեր, 2025 թվականի փետրվար ամիսներին։ Ո՛չ 2024 թվականի դեկտեմբերին, ոչ էլ 2025 թվականի փետրվարին Ղուկասյանը համայնքի ղեկավար չէր։ ՔՊ-ի թկնածուին կամ պաշտոնակատարին հարցրեք՝ ինչու՞ են նման բաներ տեղի ունեցել։ 6-7 դրվագից միայն մեկն է վերաբերում Ղուկասյանի պաշտոնավարման ընթացքին»,- ասաց Արամայիս Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ Ղուկասյանը հերքում է նաև տարածված ձայնագրությունների իսկությունը։
Նշենք, որ մինչ փաստաբանի ժամանելը շտապօգնության մեքենա եկավ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի շենքի մոտ, բժիշկները մտան շենք։ Փաստաբանը հստակ տեղեկություն չուներ, բայց չբացառեց, որ շտապօգնությունը Վարդան Ղուկասյանի համար է եկել, քանի որ նրա ինքնազգացողությունն առավոտյան լավ չէր։

Адвокат: Вардан Гукасян не признаёт обвинение, описанные эпизоды произошли не при нём
Избранный мэр Гюмри Вардан Гукасян не признаёт выдвинутое ему обвинение в получении взятки. По словам его адвоката Арамаиса Айрапетяна, большая часть описанных в деле эпизодов относится к периоду, когда Гукасян еще не занимал пост главы общины. Об этом он заявил журналистам у здания Антикоррупционного комитета.
«Основная часть описанных событий относится к декабрю 2024 года и февралю 2025 года. В этот период Гукасян не был главой общины. Спросите у кандидата от партии "Гражданский договор" или у временно исполняющего обязанности, почему подобное происходило при них. Из 6–7 эпизодов только один касается срока полномочий Гукасяна», — отметил Айрапетян, добавив, что его подзащитный также отрицает подлинность распространённых аудиозаписей.
Отметим, что до прибытия адвоката к зданию Антикоррупционного комитета подъехала машина скорой помощи, медики зашли в здание. По словам Айрапетяна, точной информации у него нет, но он не исключил, что скорая могла быть вызвана для Вардана Гукасяна, так как с утра он чувствовал себя плохо.