44-օրյա պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ զեկույցը մեծ արժեք ունի, այն պետք է հասնի հանրությանը, ոչ թե մնա առաջին բաժնում. Անդրանիկ Քոչարյան
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի պատրաստած զեկույցը գտնվում է գաղտնի բաժնում, որոշումը կայացրել է ԱԺ նախագահը՝ հենվելով պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի տված եզրակացության վրա։
«Թե այդ եզրակացությունն ինչքանով է իրավական առումով համոզիչ, ես դրա մասին բազմիցս խոսել եմ։ Այն գտնվում է առաջին բաժնում և թույլտվություն ունեցող պատգամավորները կարող են ծանոթանալ դրան»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նա վստահեցրեց՝ զեկույցը կա։
Արձագանքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գնահատականին, թե զեկույցի ժամկետը խախտվել է, Անդրանիկ Քոչարյանը զայրացավ.
«Հետո՞, ի՞նչ բան է ժամկետանց զեկույց, այսինքն՝ զեկույցը չկա՞։ Տարբեր մեկնաբանություններ կան, տարբեր իրավաբանների տեսակետներ կան։ Ես իմ հարցազրույցներից մեկում ասել էի, եթե կան մի քանի իրավաբաններ, կան մի քանի տեսակետներ, բայց երբ վերցնում ես առողջ իրավական տրամաբանությունը, վերջին հաշվով, նպատակը զեկույցն էր։ Հիմա զեկույցի առկայության դեպքում ասել, որ զեկույցը ժամկետա՞նց է, էդ զեկույցը մեռա՞վ։ Այդ զեկույցը վերհանել է այն խնդիրները, որոնց առկայության պարագայում 44 օրյա պատերազմի ընթացքում մենք պարտություն ենք ունեցել»։
Հիշեցնենք՝ Անդրանիկ Քոչարյանի գլխավորած հանձնաժողովը պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրում է երեքուկես տարի: Այն ստեղծվել է 2022-ի փետրվարին ու մի քանի անգամ երկարաձգել ժամկետները:
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը իրավական շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում որոշում էր կայացրել զեկույցն ուղարկել ԱԺ-ի առաջին բաժին։
«Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը ժամկետների անհամապատասխանության պատճառով իրավական առումով անհնար է դարձել ներառել ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգում, բոլոր հնարավոր իրավական շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել զեկույցն ուղարկել ԱԺ-ի առաջին բաժին, որտեղ գաղտնիության թույլտվություն ունեցող յուրաքանչյուր պատգամավոր կարող է գնալ և ծանոթանալ զեկույցին»,-Aysor.am-ին ասել էր ՀՀ ԱԺ նախագահի մամուլի խոսնակ Մովսես Հարությունյանը։
Քոչարյանը վստահեցնում է՝ զեկույցը տալիս է այն հարցերի պատասխանները, որոնցում իշխանություններին մեղադրում են։
«Հիմա իշխանությանը մեղադրել, թե դեմ է զեկույցը ներկայացնելուն, ո՛չ։ Կա իրավական խնդիր, որի շուրջ կա իրավական վեճ։ Թե ինչու են նման եզրակացության եկել Վլադիմիր Վարդանյանը և ԱԺ քարտուղարության պետ Թաթուլ Սողոմոնյանը, այ դա խնդիր է»։

Андраник Кочарян: «Доклад о 44-дневной войне имеет большую ценность и должен быть доведен до общественности, а не оставаться в первом отделе»
Доклад следственной комиссии, изучавшей обстоятельства 44-дневной войны, находится в «первом отделе» Национального собрания, куда помещён по решению спикера парламента на основании заключения председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимира Варданяна.
«Насколько это заключение юридически обосновано — я многократно высказывался на эту тему. Доклад действительно существует. Он находится в первом отделе, и депутаты, имеющие соответствующий допуск к секретной информации, могут с ним ознакомиться», — заявил председатель комиссии Андраник Кочарян в беседе с журналистами.
Он подчеркнул, что доклад не исчез, а существует и содержит важные выводы.
Реагируя на заявление спикера парламента Алена Симоняна о том, что доклад якобы «просрочен», Кочарян резко возразил:
«Ну и что? Что значит — просроченный доклад? То есть его нет? Существуют разные мнения, разные юридические трактовки. Я уже говорил: если есть несколько юристов — будет несколько мнений. Но если исходить из здравой юридической логики, то важен результат — сам доклад. А если доклад есть, то говорить, что он "просрочен", — всё равно что сказать, будто он "мертв". Между тем этот доклад выявляет те проблемы, которые привели к поражению в ходе 44-дневной войны».
Следственная комиссия под председательством Андраника Кочаряна занималась изучением обстоятельств войны на протяжении трёх с половиной лет — с февраля 2022 года. Сроки её работы несколько раз продлевались.
Ранее пресс-секретарь спикера парламента Мовсес Арутюнян в комментарии Aysor.am сообщил, что после консультаций с заинтересованными юридическими сторонами было принято решение направить доклад в первый (секретный) отдел парламента:
«С учётом того, что из-за нарушения сроков представления доклада невозможно включить его в повестку пленарного заседания НС, после обсуждений с заинтересованными юридическими структурами было решено передать его в первый отдел, где с ним могут ознакомиться все депутаты, имеющие допуск к секретной информации», — сказал он.
Андраник Кочарян, в свою очередь, подчеркнул, что доклад даёт ответы на многие вопросы, по которым выдвигались обвинения в адрес властей:
«Обвинять власть в том, что она якобы против обнародования доклада, — неверно. Есть юридическая проблема, по поводу которой идут споры. Почему к такому заключению пришли Владимир Варданян и начальник секретариата НС Татул Согомонян — вот это вопрос», — заключил Кочарян.