Նիկոլ Փաշինյանն ու Հռոմի Պապը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը
Սուրբ Աթոռ կատարած այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Լևոն XIV-ի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից:
Նորին Սրբությունը ողջունել է վարչապետ Փաշինյանի այցը Վատիկան և մասնակցությունն Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի ու վեց այլ Երանելիների սրբադասման արարողությանը։ Նա ընդգծել է Սուրբ Աթոռի և Հայաստանի միջև հաստատված սերտ հարաբերությունները՝ հատկապես կարևորելով Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության դերն այդ կապերի խորացման գործում։
Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Նորին Սրբությանը Հռոմի քահայանապետ ընտրվելու առթիվ՝ մաղթելով ուժ և հաջողություն սուրբ առաքելության իրագործման դժվարին ու պատասխանատու ճանապարհին։ Նա վստահություն է հայտնել, որ Լևոն XIV-րդի Պապի առաջնորդությամբ կշարունակվի Սուրբ Աթոռի և Հայաստանի միջև սերտ երկխոսության ավանդույթը, ինչպես նաև Հայաստանի համար կարևոր հարցերի նկատմամբ ցուցաբերվող հետևողական ուշադրությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել հումանիտար հարցերին։ Նորին Սրբությունը շնորհավորել է այդ ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և հույս հայտնել, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը կդառնա համագործակցության և կայունության նոր փուլի սկիզբ։
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին՝ ի շահ Հայաստանի և տարածաշրջանի բարգավաճման ու կայուն զարգացման։

Никол Пашинян и Папа Римский обсудили установление мира между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в рамках визита в Святой Престол провел встречу с Его Святейшеством Папой Римским Львом XIV, сообщили в правительстве.
Его Святейшество приветствовал визит премьер-министра Пашиняна в Ватикан и его участие в церемонии канонизации архиепископа Игнатия Малояна и шести других блаженных. Он подчеркнул тесные отношения, установившиеся между Святым Престолом и Арменией, подчеркнув важную роль Конгрегации мхитаристов в Венеции в углублении этих связей.
Премьер-министр Пашинян вновь поздравил Его Святейшество с избранием на пост Папы Римского, пожелав ему сил и успехов на трудном и ответственном пути исполнения его священной миссии. Он выразил уверенность, что под руководством Папы Льва XIV будет продолжена традиция тесного диалога между Святым Престолом и Арменией, а также последовательное внимание к важным для Армении вопросам.
Были также затронуты региональные вопросы. Собеседники обсудили установление мира между Арменией и Азербайджаном, а также гуманитарные вопросы. Его Святейшество приветствовал достигнутый в этом направлении прогресс и выразил надежду, что установление мира в регионе станет началом нового этапа сотрудничества и стабильности.
Премьер-министр Пашинян подтвердил приверженность правительства Армении повестке мира на благо Армении и процветания и устойчивого развития региона.