Տարատեսակ ՔՊ-ականներ, խելոք նստեք տեղներդ․ Դեռ շատ պիտի ապաշխարեք՝ նախքան «հանցագործություն» բառն արտաբերելու նվազագույն բարոյական իրավունք վաստակելը․ Բաբայան
20/10/2025 18:50
«Հայրենիք» կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Արսեն Բաբայանի հայտարարությունը Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների մասին․
«Հայտարարությունս սկսեմ հռետորական հարցով․ իսկ ո՞վ չգիտեր, որ այսպես է լինելու։
ՀՀ ներկայիս իշխանության ենթակայությամբ գործող իրավապահ մարմինները վաղուց արդեն բոլորիս համոզել են, որ չեն վայելում վստահություն։ Այս պայմաններում և՛ տարածվող ձայնագրությունները, և՛ մեղսագրված արարքները կարող են լինել մոնտաժված ու կեղծ՝ ինչպես մենք բազմիցս համոզվել ենք տարբեր քրեա–քաղաքական արշավների օրինակներով։
Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ հետապնդումը նոր չէ․ դրա մեկնարկը տրվել է Ազգային ժողովի ամբիոնից՝ անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։ Այսինքն՝ քաղաքական իշխանության ղեկավարն ինքն է դրել այդ գործընթացի հիմքը։ Իսկ հնարավո՞ր է քաղաքական իշխանության կողմից, այն էլ՝ քաղաքական ամբիոնից տրված մեկնարկը չհամարել քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդում։ Նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում դժվար կլինի։
Կոռուպցիոն բնույթի և առհասարակ՝ բոլոր հանցագործությունները պետք է քննվեն բացառապես օբյեկտիվության շրջանակներում՝ անկախ և չքաղաքականացված իրավապահ կառույցների կողմից։ Միայն այդ պայմաններում կարող է երաշխավորվել, որ յուրաքանչյուր կոռուպցիոներ, լինի իշխանության, թե ընդդիմության ներկայացուցիչ, կստանա իր արժանի պատիժը։ Մեզ համար աներկբա է, որ հանցանք կատարող անձ պետք է ենթարկվի պատասխանատվության։
Ինչ վերաբերում է տարատեսակ ՔՊ-ականների՝ խելոք նստեք տեղներդ (ձեզ հարազատ լեզվով)։ Դուք դեռ շատ պիտի «ապաշխարեք», նախքան «հանցագործություն» բառն արտաբերելու նվազագույն բարոյական իրավունք վաստակելը»։

Арсен Бабаян: разношерстные представители «Гражданского договора», сидите смирно — вам ещё долго каяться, прежде чем получите моральное право произносить слово «преступление»
20/10/2025 19:35
Член исполнительного органа партии «Отечество» Арсен Бабаян выступил с заявлением в связи с событиями вокруг мэра Гюмри Вардана Гукасяна:
«Начну с риторического вопроса: разве кто-то не знал, что всё пойдёт именно так?
Правоохранительные органы, подчиняющиеся действующей власти, уже давно лишились общественного доверия. В этих условиях и распространяемые аудиозаписи, и вменяемые обвинения вполне могут быть смонтированы и сфальсифицированы — как это не раз происходило в рамках различных уголовно-политических кампаний.
Преследование Вардана Гукасяна началось не сегодня. Его старт озвучил сам Никол Пашинян с трибуны Национального собрания. То есть именно политическая власть инициировала этот процесс. Можно ли в таких условиях не считать происходящее политически мотивированным? Вряд ли.
Коррупционные и любые другие преступления должны расследоваться исключительно объективно — независимыми и деполитизированными органами. Только так можно обеспечить, чтобы каждый коррупционер — будь он во власти или в оппозиции — понёс заслуженное наказание. Мы убеждены: преступление не должно оставаться безнаказанным.
Что же касается представителей партии «Гражданский договор», скажу вам на понятном вам языке: сидите смирно. Вам ещё долго придётся «каяться», прежде чем вы заработаете хотя бы минимальное моральное право произносить слово «преступление»».