Գյումրու համայնքապետարանից ձերբակալվել է 8 անձ՝ ներառյալ Վարդան Ղուկասյանը. կաշառք են պահանջել (տեսանյութ)
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ–հետախուզական վարչության կողմից ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների և գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել Գյումրու համայնքի ղեկավարի և գլխավոր ճարտարապետի կողմից նախնական համաձայնությամբ կաշառք–գումարներ պահանջելու և ստանալու դեպքերի վերաբերյալ, հայտնում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից։
«Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ութ անձանց, ներառյալ՝ համայնքի ղեկավարի նկատմամբ, կայացվել են հանրային քրեական հետապնդումներ հարուցելու և ձերբակալելու մասին որոշումներ։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, մասնավորապես, պարզվել է, որ Գյումրի համայնքի ղեկավարը և գլխավոր ճարտարապետը, տեղեկանալով այն մասին, որ քաղաքացու կողմից Գյումրի համայնքի Գարեգին Նժդեհ փողոցի 1/9 հասցեում կառուցվել է շուրջ 1500 մ2 մակերեսով ինքնակամ շինություն, որը ենթակա է եղել քանդման, եկել են նախնական համաձայնության՝ քաղաքացու հետ մտնել «կոռուպցիոն» գործարքի մեջ՝ խոստանալով կառուցված ինքնակամ շինության քանդման ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկել, ավելին՝ կազմել շինությունն իբրև քանդված և նոր կառուցված լինելու վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր, օրինականացնել այն՝ դրա դիմաց պահանջելով խոշոր չափերով՝ չորս միլիոն ՀՀ դրամ գումարի կաշառք։
Ի կատարումն իրենց հանցավոր մտադրության՝ գլխավոր ճարտարապետը, համայնքի ղեկավարի հետ նախնական պայմանավորվածության համաձայն, նրա գիտությամբ, տարբեր անգամներ հանդիպումներ է ունեցել ինքնակամ շինությունը կառուցած քաղաքացու հետ՝ քննարկումներ ունենալով քաղաքային պաշտոնյաների կողմից շինությունն օրինականացնելու գործընթացի մանրամասների, ինչպես նաև պահանջված կաշառքի առարկա գումարը փուլային՝ «գործողություն–գումար–գործողություն–գումար» սխեմայով մաս–մաս փոխանցելու հանգամանքների շուրջ՝ այդ կերպ ներկայացնելով կաշառք ստանալու վերջնական պահանջ և ստանալով այն տալու խոստում։
Բացի այդ, քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ հանցավոր խմբի անդամները, ձգտելով ապահովել իրենց կոռուպցիոն գործողությունների գաղտնիությունը և շարունակականությունը, նպատակաուղղված թիրախավորել են Գյումրի համայնքի ավագանու՝ իրենց ոչ ցանկալի անդամներին՝ նրանց վերաբերյալ տարաբնույթ տեղեկություններ հավաքելու և շանտաժի միջոցով վերահսկելի դարձնելու հաշվարկով։
Վերոգրյալից բացի, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ համայնքի ղեկավարը, օգտվելով ի պաշտոնե իրեն տրված հնարավորությունից, գործնականում նախաձեռնել է փաստացի իր կողմից օգտագործվող և համայնքի հաշվեկշռում գտնվող հողամասն արհեստական հիմքերի ստեղծմամբ իր ներգրավված անձի անվամբ սեփականաշնորհելու և իր մերձավոր ազգականին պատկանող ինքնակամ կառուցված շինությունն օրինականացնելու նպատակով պաշտոնեական փաստաթղթեր կեղծելու գործընթաց։ Ավելին, վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել նաև գլխավոր ճարտարապետի կողմից ևս 6 դեպքով ապօրինի գործողություններ կատարելու դիմաց մի շարք քաղաքացիներից տարբեր չափերով կաշառք–գումարներ ստանալու մասին։
Քրեական վարույթով շարունակվում են իրականացվել լայնածավալ օպերատիվ–հետախուզական և ապացուցողական գործողություններ՝ ամբողջությամբ բացահայտելու կոռուպցիոն սխեմայի կառուցվածքն ու գործող մեխանիզմները, ինչպես նաև հանցավոր ցանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

В Гюмри задержаны восемь человек, включая Вардана Гукасяна: подозреваются в вымогательстве взятки (видео)
Как сообщает Антикоррупционный комитет Республики Армения, в результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий и скрытых следственных действий, проведённых управлением оперативно-розыскной информации Комитета, были получены фактические данные о случаях вымогательства и получения взяток по предварительному сговору со стороны главы общины Гюмри и главного архитектора.
В рамках возбужденного уголовного производства в отношении восьми лиц, в том числе главы общины, приняты решения о возбуждении публичного уголовного преследования и задержании.
В частности, установлено, что глава общины Гюмри и главный архитектор, узнав о строительстве самовольного здания площадью около 1500 кв. м по адресу ул. Гарегина Нжде 1/9, подлежащего сносу, пришли к предварительному сговору с собственником здания о заключении с ним коррупционной сделки. Они пообещали не предпринимать мер по его сносу, а также оформить фиктивные официальные документы, согласно которым строение якобы было снесено и заново построено, с целью его легализации. За это они потребовали взятку в крупном размере — 4 миллиона драмов.
Во исполнение преступного умысла главный архитектор, с ведома и по предварительной договорённости с главой общины, неоднократно встречался с владельцем строения, обсуждая детали легализации с участием должностных лиц и схему поэтапной передачи требуемой суммы — по принципу «действие — сумма — действие — сумма». В ходе этих встреч была окончательно подтверждена сумма взятки, и получено согласие на её передачу.
Кроме того, в рамках уголовного дела были получены сведения о том, что участники преступной группы, стремясь сохранить конфиденциальность и непрерывность своих коррупционных действий, целенаправленно нацеливались на нежелательных для них членов Совета старейшин Гюмри, собирая различную информацию для последующего шантажа с целью их контроля.
Также в ходе предварительного следствия установлено, что глава общины, используя своё должностное положение, инициировал процесс фальсификации официальных документов с целью приватизации земельного участка, находящегося на балансе общины и фактически находящегося в его пользовании, на имя аффилированного лица. Аналогичные действия были предприняты с целью легализации самовольно построенного здания, принадлежащего его близкому родственнику.
Кроме того, получены данные о шести случаях получения взяток главным архитектором от различных граждан за совершение незаконных действий.
Расследование продолжается. Антикоррупционный комитет предпринимает масштабные оперативно-розыскные и следственные действия с целью полного выявления структуры и механизма действия коррупционной схемы, а также установления всех вовлечённых лиц.