Հովհաննավանքը եկեղեցու պաշտպանության կարևոր «բնագիծն» է, եթե այդ «դիրքը» գրավեց, հաշվեք՝ եկեղեցու ու Վեհափառ Հայրապետի դեմ Նիկոլի արշավը մեծամասամբ հաջողված է. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
22/10/2025 10:43
Նիկոլ Փաշինյանն անընդհատ «մարտի է հրավիրում» ընդդիմությանը։ Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի համար պարզ է, թե ինչու է այդպես անում։
«Ուզում է անընդհատ հաղթել, ջախջախել ընդդիմությանը։ Ուզում է, բայց չի կարողանում։ Իսկ գիտե՞ք՝ ինչու չի կարողանում, որովհետև ընդդիմությունը մարտի չի ներկայանում։
Կարծում եմ՝ կիրակի էլ չի ներկայանալու։ Մինչդեռ՝ արժե ներկայանալ։ Այս կիրակին շրջադարձային է լինելու թե՛ Նիկոլի, թե՛ ընդդիմության, թե՛ եկեղեցու, թե՛ ողջ ժողովրդի համար։
Կարող է և չափազանցնում եմ, բայց Օհանավանքը Եկեղեցու պաշտպանության կարևոր «բնագիծն» է։ Եթե այդ «դիրքը» գրավեց, հաշվեք՝ եկեղեցու ու Վեհափառ Հայրապետի դեմ Նիկոլի արշավը մեծամասամբ հաջողված է։ Հաջորդ «մարտն» արդեն «Շուշիի մատույցներում» է լինելու։
Իսկ հետո կգա նոյեմբերի 9-ը…»,- նշել է Մելիք-Շահնազարյանը։

Ованаванк — важная «оборонительная линия» в защите Церкви: если эта «позиция» будет взята, считайте, что кампания Никола против Католикоса в целом удалась — Грант Мелик-Шахназарян
Премьер-министр Никол Пашинян постоянно «вызывает оппозицию на дебаты». Политолог Грант Мелик-Шахназарян считает: причина очевидна.
«Он хочет побеждать снова и снова, разгромить оппозицию. Хочет, но не может. А знаете почему? Потому что оппозиция не принимает вызов.
Думаю, и в это воскресенье не примет. Хотя стоило бы. Это воскресенье может стать поворотным — для Никола, для оппозиции, для Церкви и для всего народа».
По словам Грант Мелик-Шахназаряна, Ованаванк превратился в ключевую символическую «оборонительную линию» Церкви:
«Возможно, я преувеличиваю, но Ованаванк — действительно важная линия обороны. Если эта «позиция» будет сдана, считайте, что кампания Никола против Церкви и Его Святейшества Католикоса всех армян во многом окажется успешной.