Գյումրիում զանգվածային անկարգությունների մասնակից 29 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. ՔԿ
Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու և արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում քննիչների կողմից իրականացված քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև մուտքերի մոտ ու վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանն ու հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել:
Մասնավորապես՝ վերջիններս կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է 37 անձ:
19 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը), 10 անձի նկատմամբ՝ 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) և 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելուն դրդելը):

Возбуждено уголовное преследовани в отношении 29 участников массовых беспорядков в Гюмри — Следственный комитет
22/10/2025 16:38
В Ширакском областном следственном управлении проводится предварительное расследование по уголовному делу, возбужденному по фактам участия в массовых беспорядках, вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностных лиц, а также препятствования осуществлению правосудия или расследованию дела.
В ходе предварительного расследования были получены достаточные доказательства того, что 20 октября 2025 года у административного здания мэрии Гюмри, в том числе у входов и внутри здания, собралась группа лиц, которые с помощью различных действий препятствовали следственным мероприятиям, проводимым следователями Антикоррупционного комитета РА в рамках уголовного дела, и совершили массовые беспорядки, угрожавшие общественной безопасности и ходу расследования.
В частности, участники акции призывали блокировать входы в административное здание мэрии, чтобы помешать перевозке задержанных и лиц, находившихся в здании, повредили шины служебного автомобиля полиции, имущество мэрии, применяли насилие в отношении сотрудников полиции, осуществлявших законную служебную деятельность, бросали в них дымовые шашки и бутылки, а также выражались в их адрес оскорбительными словами.
В ходе расследования были задержаны 37 человек.
В отношении 19 из них возбуждено уголовное преследование по статье 327 часть 1 УК РА (участие в массовых беспорядках) и статье 486 часть 2 пункт 1 УК РА (преднамеренное вмешательство группой лиц в осуществление правосудия или расследование дела), 10 человек обвиняются по статье 486 часть 2 пункт 1 УК РА и статье 327 часть 1 УК РА (призывы к участию в массовых беспорядках).