Ինչու են ոստիկանները հսկողության տակ վերցրել Հովհաննավանքի եկեղեցին. պարզաբանում՝ ՆԳՆ-ից
Aysor.am-ը ՆԳՆ ոստիկանությունից պարզաբանում խնդրեց, թե ինչու են ոստիկանները հսկողության տակ վերցրել եկեղեցին։
«Ընդամենը հասարակական կարգի պահպանություն է»,- նշեցին ՆԳՆ ոստիկանությունից։
Նշենք, որ օրեր առաջ Ստեփան Ասատրյանը՝ Հովհաննավանքի նախկին քահանա Տեր Արամը, ոստիկանություն էր կանչվել քահանա եղբայրների դեմ։ Նա փորձել էր խոչընդոտել Հովհաննավանքի նորանշանակ հոգևոր հովիվ Տեր Մանուկ Զեյնալյանի ծառայությանը։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 21-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական տնօրինությամբ կարգալույծ է հռչակվել Տ․ Արամ քահանա Ասատրյանը:
Կարգալույծ եկեղեցականն այսուհետ կդասվի աշխարհականների շարքին՝ Ստեփան Ասատրյան ավազանի անունով: Նա պետք է դադարի գործունեությունը Հովհաննավանքում, Ստեփան Ասատրյանը, սակայն, որոշել է կիրակի օրը պատարագ մատուցել Հովհաննավանքում։
ՔՊ-ականներին ոգևորել է Ստեփան Ասատյանի այս քայլը. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ առաջիկա կիրակի օրը Հովհաննավանքում մասնակցելու է Ասատրյանի կողմից մատուցվող պատարագին:

Почему полиция взяла под наблюдение церковь Ованаванк? разъяснение МВД
В связи с этим Aysor.am обратился в Министерство внутренних дел Армении с просьбой прокомментировать ситуацию.
«Это исключительно меры по обеспечению общественного порядка», — сообщили в полиции МВД.
Отметим, что ранее Степан Асатрян, бывший настоятель Ованаванка (известный как отец Арам), был вызван в полицию по делу о конфликте с другими священниками. Он попытался помешать служению нового духовного пастыря Ованаванка — отца Манука Зейналяна.
Напомним, 21 октября по Патриаршему указу Католикоса Всех Армян Гарегина II, священник отец Арам (Степан Асатрян) был лишён сана. Отныне он считается мирянином под именем Степан Асатрян и должен прекратить любую духовную деятельность в монастыре.
Тем не менее, Асатрян объявил, что намерен в воскресенье вновь совершить литургию в Ованаванке.
Этот шаг вызвал поддержку у ряда представителей правящей партии: премьер-министр Никол Пашинян заявил, что примет участие в литургии, которую в это воскресенье намерен совершить Степан Асатрян.