Դիվերսիֆիկացիայի փոխարեն որոշել են ՀՀ-ն ընդգրկել թուրանական աշխարհի տնտեսական հարաբերությունների մեջ ու օգտագործել. տնտեսագետ
22/10/2025 16:17
Դիվերսիֆիկացիայի փոխարեն որոշում են կայացրել Հայաստանն ընդգրկել թուրանական աշխարհի տնտեսական հարաբերությունների մեջ ու օգտագործել, Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի տարածքով ղազախական հացահատիկ ներկրելուն, ասաց տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը։
Նրա խոսքով՝  հացահատիկը, պարենային մթերքները ստրատեգիական են, և դրանց հետ կապված դիվերսիֆիկացիայի և իրար լրացնող ճանապարհների փոխարեն սկսում են օգտագործել մեկ ուղի, որն առաջին հերթին օգուտ է տալու Ղազախստանին՝ թուրանական բացահայտ քաղաքականություն վարող պետություններից մեկին, և այն երկրին, որտեղով այդ ճանապարհն անցնելու է, այս դեպքում՝ Ադրբեջանին.
«Այստեղ խնդիրը նաև գնի որոշակի էժան լինելն է։ Ռուսական կողմը, բնականաբար, երբ Ուկրաինայի հետ պատերազմն ավարտվի, հասկանալի պատճառներով կբարձրացնի հացահատիկի գինը։ Ղազախստանից մատակարարված ցորենը լինելու է համեմատաբար էժան՝ ռուսականից։ Իսկ դա նշանակում է, որ ներմուծվող ընդհանուր ծավալի մեջ ղազախականինը մեծանալու է։ Այստեղ վտանգ է առաջանալու։ Որոշ ժամանակ անց գնային տարբերությունը բերելու է նրան, որ  Հայաստանը Ռուսաստանից կամ Ուկրաինայից չի ներկրելու ցորեն։ Փաստացի անուղղակի կերպով ստացվում է, որ հայկական ստրատեգիական մատակարարման ընդհանուր ալգորիթմը  փոխվում է դեպի թուրանական պետություններ»։
Մասնագետը շեշտում է՝ մանավանդ պարենային անվտանգության պարագայում պետք է մտածել մի քանի իրար փոխլրացնող ճանապարհներ։
«Ե՛վ Ադրբեջանի, և՛ ՀՀ ներկայիս իշխանությունների մոտ մոտիվ կա՝ փորձելու են ընտրություններից առաջ մարդկանց «կերակրել» շատ հաճախ երկարատև հեռանկարում խիստ բացասական հետևանքներ ունեցող միջոցառումների մասին գովքով։ Մարդիկ մտածում են, որ դրանով խաղաղություն է հաստատվել, բայց թող հիշեն, որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որ մի քանի տարի առաջ հայ ռազմագերիներին Ջերմուկում գնդակահարել է։ Հիմա դրանցից ինչ-որ խաղաղասիրական քայլեր սպասելը ճիշտ չէ»,-հավելեց նա։
Կամենդատյանը չի բացառում, որ ամեն պահի այդ բացված ճանապարհը կարող է փակվել, եթե, օրինակ՝ ՀՀ իշխանության գան ազգային ուժերը.«Վստահ եղեք, որ այդ դեպքում ադրբեջանական այդ ճանապարհը միանգամից փակվելու է»։
Հարցին՝ ինչո՞ւ Հայաստանը  բավականաչափ ցորեն չի  մշակում, այլ հույսը ներմուծման վրա է դնում՝ տնտեսագետը պատասխանեց.«ՀՀ ցանքատարածությունները հացահատիկի մշակման, բարձր որակի  ցորեն ստանալու առումով ոչ թե սահմանափակ են, այլ կարելի է ասել՝ աննշան են։ Մենք  մոտավորապես 98 տոկոսով ներմուծում ենք հացահատիկը։ Հողերով և կլիմայով պայմանավորված՝ մենք չենք կարող մեր ներքին սպառումը բավարարել»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումների վերացման մասին:
Այսօր էլ Թբիլիսիում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալիևի այդ քայլը կարևոր համարեց և իր շնորհակալությունը հայտնեց նրան։

Экономист: вместо диверсификации приняли решение включить Армению в экономические связи тюркского мира и использовать ее
22/10/2025 16:29
Экономист Граир Камендатян в интервью Aysor.am, комментируя импорт казахского зерна через территорию Азербайджана, отметил, что вместо диверсификации было принято решение включить Армению в экономические связи тюркского мира и использовать ее.
По его словам, зерно и продукты питания имеют стратегическое значение, и вместо диверсификации и взаимодополняющих путей начали использовать один маршрут, что в первую очередь выгодно Казахстану — одной из стран, проводящих открытую тюркскую политику, и стране-транзитеру, в данном случае — Азербайджану.
«Здесь также играет роль относительно низкая цена. Российская сторона, разумеется, после окончания войны с Украиной, по понятным причинам повысит цену на зерно. Поставка пшеницы из Казахстана будет сравнительно дешевле российской. Это означает, что доля казахского зерна в общем объёме импорта будет расти. Здесь возникает риск. Через некоторое время разница в цене приведёт к тому, что Армения перестанет импортировать пшеницу из России или Украины. Фактически, косвенно изменяется общая стратегия поставок в пользу тюркских государств», — пояснил экономист.
Он подчеркнул, что особенно в вопросах продовольственной безопасности необходимо иметь несколько взаимодополняющих маршрутов.
«Как у азербайджанских, так и у нынешних властей Армении есть мотивация — попытаться до выборов «накормить» население, при этом рекламируя меры, которые в долгосрочной перспективе могут иметь крайне негативные последствия. Люди думают, что это способствует установлению мира, но стоит помнить, что Азербайджан — та страна, которая несколько лет назад расстреляла армянских военнопленных в Джермуке. Ожидать от них каких-либо миротворческих шагов сейчас неправильно», — добавил он.
Камендатян не исключил, что этот открытый маршрут в любой момент может быть закрыт, если, например, к власти в Армении придут национальные силы: «Будьте уверены, в этом случае азербайджанский маршрут сразу же будет закрыт».
На вопрос, почему Армения не занимается достаточным выращиванием пшеницы и полагается на импорт, экономист ответил: «Площадь посевов пшеницы в Армении не ограничена с точки зрения качества и выращивания высококачественной пшеницы — она скорее незначительна. Мы импортируем около 98 процентов зерна. Из-за особенностей почв и климата мы не можем полностью обеспечить внутреннее потребление».
Напомним, что вчера президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил о снятии ограничений на транзит товаров через территорию Азербайджана в Армению.
Сегодня в Тбилиси премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал этот шаг Алиева важным и выразил ему признательность.