ՄԻՊ-ն այցելել է Գյումրիում ձերբակալվածներին
Հոկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը` աշխատակազմի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ աշխատանքային այց է իրականացրել Շիրակի մարզ։
Այցի շրջանակում իրականացվել է այց ՆԳՆ ոստիկանության ՀՈԳՎ Մուշի բաժնի ձերբակալվածների պահման վայր՝ հոկտեմբերի 20-ին Գյումրիում ձերբակալված անձանց տեսակցելու նպատակով։ Ուսումնասիրվել են նրանց բերման ենթարկելու հիմքերը և իրավունքների ապահովման վիճակը։ Ազատությունից զրկված անձանց հետ կայացել են առանձնազրույցներ, որոնց բովանդակությունը խորհրդապահական է և հրապարակման ենթակա չէ։
Աշխատանքային այցի ընթացքում Անահիտ Մանասյանը հանդիպում է ունեցել Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են մարզում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող խնդիրները։
Պաշտպան Անահիտ Մանասյանը կարևորել է բոլոր մարմինների պատշաճ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ անհրաժեշտ է շարունակաբար կատարելագործել այն համակարգերը, որոնք անմիջական ազդեցություն ունեն մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի վրա։
Այցի շրջանակներում Պաշտպանն այցելել է Ամասիա և Աշոցք համայնքներ։ Ամասիայում տեղի է ունեցել հանդիպում համայնքի ղեկավար Ջեմմա Հարությունյանի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են համայնքային մակարդակում առկա խնդիրները և դրանց հնարավոր լուծումները։
Ամասիայում Պաշտպանն այցելել է մանկապարտեզ, մարզամշակութային կենտրոն և գրադարան՝ տեղում ծանոթանալով դրանց գործունեությանը և պայմաններին։
Անահիտ Մանասյանը հանդիպումներ է ունեցել Ամասիա և Աշոցք համայնքների բնակիչների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հետ։ Քննարկումների ընթացքում բարձրացվել են համայնքային և սոցիալական տարբեր խնդիրներ՝ կրթության, զբաղվածության, հանրային տրանսպորտի, ճանապարհաշինության, ինչպես նաև պետական և համայնքային ծառայությունների մատչելիության հետ կապված։
Ամասիայում առանձնահատուկ ընդգծվել են անձնագրային ծառայությունների հասանելիության խնդիրները, Աշոցքում` ճանապարհաշինության հետ կապված առանձին հարցեր:
«Մարզերի բնակիչների իրավունքների պաշտպանությունն իմ գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից է։ Տարբեր բնակավայրեր իրականացվող այցերի ընթացքում արձանագրվում են բազմաբնույթ խնդիրներ, որոնց լուծման համար առաջնային է արդյունավետ համագործակցությունը պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ։ Յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքների իրացման պատշաճ համակարգի ապահովումը կարևոր պայման է արդար և հարգալից հասարակություն կառուցելու համար», – նշել է Անահիտ Մանասյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ ՀՀ մարզեր իրականացվող աշխատանքային այցերը կրում են շարունակական բնույթ և նպատակ ունեն տեղում ուսումնասիրել մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը, արձանագրել առկա խնդիրները և խթանել դրանց արդյունավետ լուծման գործընթացը։
Այցի արդյունքները կամփոփվեն և արձանագրված խնդիրների կապակցությամբ Պաշտպանի իրավասության շրջանակում կձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ։

Омбудсмен посетила задержанных в Гюмри
21 октября Защитник прав человека Армении Анаит Манасян в сопровождении представителей аппарата осуществила рабочий визит в Ширакскую область.
В рамках визита был проведён мониторинг в месте содержания задержанных при отделе полиции Муш МВД, с целью встречи с лицами, задержанными 20 октября в Гюмри. Были изучены основания задержания, а также состояние обеспечения их прав. Состоялись индивидуальные беседы с лишёнными свободы лицами. Содержимое бесед является конфиденциальным и не подлежит публикации.
В ходе визита Анаит Манасян также встретилась с губернатором Ширакской области Давидом Арушаняном. Стороны обсудили проблемы, касающиеся защиты прав человека в регионе.
Омбудсмен подчеркнула важность надлежащего взаимодействия всех структур, отметив, что только совместными усилиями можно совершенствовать системы, оказывающие прямое влияние на сферу прав человека.
В рамках визита Анаит Манасян также посетила общины Амасия и Ашоцк. В Амасии состоялась встреча с главой общины Джеммой Арутюнян. Обсуждались актуальные проблемы на местном уровне и возможные пути их решения.
В Амасии омбудсмен также посетила детский сад, культурно-спортивный центр и библиотеку, ознакомившись с условиями их работы на месте.
Анаит Манасян провела встречи с жителями Амасии и Ашоцка, в том числе с вынужденно перемещёнными лицами из Нагорного Карабаха. В ходе обсуждений были подняты различные местные и социальные вопросы: в сфере образования, занятости, общественного транспорта, дорожного строительства, а также доступности государственных и муниципальных услуг.
В Амасии особо была выделена проблема доступности паспортных услуг, а в Ашоцке — ряд вопросов, связанных с дорожным строительством.
«Защита прав жителей областей — одно из приоритетных направлений моей деятельности. В ходе визитов в различные населённые пункты фиксируются многочисленные проблемы, для решения которых первоочерёдное значение имеет эффективное сотрудничество с органами государственной власти и местного самоуправления. Обеспечение надлежащего механизма реализации прав каждого гражданина — важнейшее условие для построения справедливого и уважающего человека общества», — отметила Анаит Манасян.
Рабочие визиты Омбудсмена в области носят постоянный характер и направлены на изучение ситуации с правами человека на местах, фиксацию существующих проблем и содействие их эффективному решению.
Итоги визита будут обобщены, и в пределах мандата Омбудсмена будут предприняты соответствующие меры по зафиксированным вопросам.