Առաջիկայում կարող ենք Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացում ունենալ. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Այժմ աշխատում ենք ԱՄՆ-ի հետ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար։ Ուրախ եմ նաև արձանագրել՝ Թուրքիայի հետ ծավալած դրական երկխոսությունը հույս է տալիս, որ մենք առաջիկայում կարող ենք Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացում ունենալ, Թբիլիսում  ընթացող  «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բայց, մինչ այդ, նշեմ, որ մենք ոչ միայն քաղաքական, այլև՝ տեխնիկական առումով, առանց չափազանցության՝ հենց այսօրվանից ՀՀ տարածքով կարող ենք ապահովել բեռնատար մեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ։ ՀՀ տարածքում թե՛ ճանապարհները, թե՛ սահմանային ենթակառուցվածքները պատրաստ են սրան՝ Մարգարա- Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղով։ Քաղաքական իմաստով նույնպես պատրաստ ենք ապահովել Նախիջևանից դեպի Ադրբեջանի հիմնական մաս և հակառակ ուղղությամբ տարանցումը ՀՀ տարածքով, բայց տեխնիկապես դեռ պատրաստ չենք՝ ենթակառուցվածքների բացակայության պատճառով։
Քաղաքական իմաստով նաև պատրաստ ենք երկաթուղային տարանցում ապահովել Թուրքիայի և Նախիջևանի միջև, ինչպես  նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հիմնական մասի միջև, բայց այդ հատվածներում երկաթուղին նորոգման կամ վերակառուցման կարիք ունի։ Համոզված եմ և վստահ եղեք, որ այս տեխնիկական հարցերը 2-3 տարվա ընթացքում կլուծվեն։
Առաջիկայում ՀՀ տարածքով Ադրբեջանից դեպի նախիջևան, ինչպես նաև Ադրբեջան-Հայաստան-Թուրքիա խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր նույնպես կկառուցվեն, ինչպես ասացի, կապահովվի նաև երկաթուղային և ավտոտրանսպորտային կապը»,-նշեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս ամենը կյանքի կոչելու ամենակարևոր պայմանը խաղաղությունն է։

Пашинян: в ближайшее время возможно открытие армяно-турецкой границы
«В настоящее время мы работаем над реализацией достигнутых договорённостей с Соединёнными Штатами. Рад также отметить, что позитивный диалог с Турцией вселяет надежду: в ближайшее время мы можем стать свидетелями открытия границы между Арменией и Турцией,» — заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на проходящем в Тбилиси форуме «Шёлковый путь».
Он также подчеркнул:
«Но до этого хочу отметить: мы готовы не только политически, но и технически — и без преувеличения, уже с сегодняшнего дня — обеспечить транзит грузового автотранспорта из Турции в Азербайджан и обратно через территорию Армении. Все дороги и пограничная инфраструктура на маршруте Маргара–Ехегнадзор–Сисиан–Горис готовы к этому.
Также мы политически готовы обеспечить транзит из Нахичевани в остальную часть Азербайджана через территорию Армении и обратно, но технически пока не готовы — из-за отсутствия необходимой инфраструктуры.
С политической точки зрения мы также готовы обеспечить железнодорожный транзит между Турцией и Нахичеванью, а также между Турцией и основной территорией Азербайджана, однако эти участки требуют ремонта или реконструкции. Уверен — и вы можете быть уверены — что эти технические вопросы будут решены в течение 2–3 лет.
В будущем через территорию Армении будут построены трубопроводы и линии электропередачи, соединяющие Азербайджан с Нахичеванью, а также Азербайджан, Армению и Турцию. Как я уже сказал, будет обеспечена также железнодорожная и автомобильная связь».