Փորձում են այնքան ճնշել, որ լրատվամիջոցն ասի՝ «շառից հեռու՝ այլևս չանդրադառնամ տվյալ գործչին». Սոս Հակոբյանը՝ «Փաստինֆո»-ի դեմ Ավինյանի և ԱՆԻՖ-ի դատական հայցի մասին (Տեսանյութ)
Հայաստանում բազմաթիվ լրագրողներ, քաղաքացիական ակտիվիստներ և բնապահպաններ բախվում են SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) հայցերի։ Դրանք ներկայացվում են՝ լռեցնելու մարդկանց, որոնք հրապարակայնորեն քննադատում կամ բացահայտում են խնդիրներ։
Այս գործերի շարքից է նաև «Փաստինֆո» լրատվականի դեմ հայցը։
Փաստաբան Սոս Հակոբյանը «Կանաչ Հայաստան» բնապահպանական կրթական ՀԿ-ի ծրագրի շրջանակներում պատմում է, որ 2022թ. Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և առևտրային կազմակերպություն համարվող ԱՆԻՖ–ի կողմից ներկայացվել է դատական հայց՝ ընդդեմ «Փաստինֆո»-ի, յուրաքանչյուրը պահանջելով առավելագույն 6 միլիոն դրամ փոխհատուցում։
Փաստաբանի խոսքով՝ «Փաստինֆո»-ն հրապարակել է վերլուծություն, որում քննարկվում է՝ արդյո՞ք Երևանի փոխքաղաքապետը կարող է լինել ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ՝ հաշվի առնելով հանրային ծառայողի անհամատեղելիության արգելքները։ Լրատվամիջոցը եզրակացրել է, որ Ավինյանը խախտել է օրենքը, քանի որ փոխքաղաքապետի պաշտոնն անհամատեղելի է ԱՆԻՖ-ում զբաղեցրած պաշտոնի հետ։
Հակոբյանը նշում է, որ նման հայցերի նպատակը պարզ է․ «Նրանք փորձում են լրատվամիջոցին այնքան ճնշել, որ ասի՝ «շառից-փորձանքից հեռու՝ այլևս չանդրադառնամ տվյալ քաղաքական գործչին»»։
Առաջին ատյանի դատարանը որոշել է, որ հայցվորների պնդումները ճիշտ են՝ Ավինյանի և ԱՆԻՖ-ի դեմ թիրախավորում կա։ Վերաքննիչ դատարանն էլ եզրակացրել է, որ լրատվամիջոցի վերլուծությունը հիմնավորված է, և բեկանել է նախորդ վճիռը։
Սոս Հակոբյանը նշում է, որ դեռևս երկրորդ նիստ է նախատեսվում, և հույս է հայտնում, որ գործը կեզրափակվի՝ լրատվամիջոցի օգտին հաղթանակով․

Сос Акопян — об иске Авиняна и ANIF против «Фактинфо»։ пытаются оказывать давление, чтобы СМИ сказало: «лучше держаться подальше и больше не писать об этом политике» (видео)
23/10/2025 16:36
Во многих странах, в том числе и в Армении, журналисты, гражданские активисты и экологи сталкиваются с так называемыми SLAPP-исками (Strategic Lawsuits Against Public Participation — стратегические судебные иски, направленные против участия общественности). Эти иски подаются с целью заставить замолчать тех, кто публично критикует власть или освещает чувствительные темы.
Одним из таких дел является судебный иск против новостного издания «Фактинфо».
Адвокат Сос Акопян в рамках программы общественной организации «Зелёная Армения» рассказал, что в 2022 году мэр Еревана Тигран Авинян и коммерческая компания ANIF подали в суд на «Фактинфо», каждый требуя компенсацию в размере 6 миллионов драмов.
По словам адвоката, «Фактинфо» опубликовало аналитический материал, в котором рассматривался вопрос: может ли заместитель мэра Еревана одновременно занимать должность председателя совета директоров ANIF, учитывая ограничения, установленные для государственных служащих.
В материале издание пришло к выводу, что Авинян нарушил закон, поскольку должность в ANIF несовместима с постом вице-мэра.
«Цель подобных исков очевидна, — отметил Акопян. — Они пытаются оказать на СМИ такое давление, чтобы журналисты сказали: "лучше держаться подальше и больше не писать об этом политике"».
Суд первой инстанции признал доводы истцов обоснованными и заявил, что публикации действительно носили «целенаправленный характер» против Авиняна и ANIF. Однако апелляционный суд пришёл к выводу, что анализ, представленный СМИ, был аргументированным, и отменил решение первой инстанции.
Сос Акопян добавил, что впереди ещё одно судебное заседание и выразил надежду, что дело завершится победой в пользу СМИ:
«Я глубоко убежден, что мы победим».