Ես հասկանում եմ հասարակության ուրախությունը՝ էմոցիոնալ տեսանկյունից, բայց ԶՈւ-ում ճողվածք է առաջանալու․ Աբրահամյան
Պաշտպանության նախարարն ԱԺ-ում հայտարարեց, որ պարտադիր ժամկետային ծառայությունը 6 ամսով կրճատելը չի կարող համարվել բանակի կրճատում` որպես հիմնավորում բերելով պայմանագրային ծառայողների աճը, հիշեցնում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նկատում է՝ նախ ժամկետային ծառայության 6 ամսով կրճատումը նշանակում է այդ ուղղությամբ զորակոչվողների 25%-ով կրճատում, երկրորդ՝ ՊՆ-ի հաղորդած պայմանագրայինների թվի աճը համարժեք չէ կրճատվողների թվին:
Իսկ որպես ամենակարևոր հանգամանք պատգամավորը նշում է` իշխանության տարբեր դեմքեր, մինչև այս փոփոխությունը խոստովանում էին, որ համալրման լուրջ խնդիր կա ու այդ պայմաններում բանակի անհամարժեք կրճատման են գնում․
«Ես հասկանում եմ հասարակության մի մասի ուրախությունը, ովքեր այս առաջարկը դիտարկում են էմոցիոնալ ու ոչ մասնագիտական տեսանկյունից, բայց մենք պետք է հստակ հասկանանք, որ առանց այդ էլ առկա բազմաթիվ բարդությունների պայմաններում, զինված ուժերում ճողվածք է առաջանալու, ինչը երկրի պաշտպանողականության վրա ծանր հետևանքներ է ունենալու»:

Абрамян: я понимаю радость общества с эмоциональной точки зрения, но в Вооружённых силах образуется пробел
Депутат Национального собрания Армении Тигран Абрамян прокомментировал заявление министра обороны, согласно которому сокращение срока обязательной срочной службы на шесть месяцев не может рассматриваться как сокращение армии, поскольку растёт число военнослужащих по контракту.
Абрамян отметил, что, во-первых, сокращение срока службы на полгода фактически означает уменьшение числа призываемых на 25%, а во-вторых, даже по данным Минобороны, рост числа контрактников не компенсирует сокращение срочников.
Самое важное, по его словам, заключается в том, что представители власти ещё до этого признавали наличие серьёзных проблем с комплектованием армии, и в таких условиях предпринимать шаги, ведущие к её дальнейшему сокращению, крайне рискованно.
«Я понимаю радость части общества, которая воспринимает это решение с эмоциональной, а не профессиональной точки зрения. Но мы должны ясно осознавать, что в нынешних сложных условиях в Вооружённых силах образуется серьёзный пробел, что неизбежно скажется на обороноспособности страны», — подчеркнул депутат.