«Ու այսքանից հետո դեռ ծպտուն եք հանում»․ Էդուարդ Շարմազանովը՝ Նիկոլ Փաշինյանին, Ալեն Սիմոնյանին ու ամբողջ ՔՊ-ին
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը գործող իշխանությանն ու դրա անդամներից Ալեն Սիմոնյանին է արձագանքել․
«Աբսուրդ. ստի ու անամոթության հոմանիշ նիկոլականներն Աժ ամբիոնից ՀՀԿ-ին են ստի մեջ մեղադրում։
Երբեք սովորություն չեմ ունեցել արձագանքելու ԱԺ նախագահության որևէ անդամի։ Իմ թիրախը նրանց շեֆի՝ Նիկոլի ստերը բացահայտելն է։
Բայց սուտն էլ պետք է չափ ու սահման ունենա։
ԱԺ նախագահի աթոռին նստած անձը ՀՀԿ-ին մեղադրում է ստի մեջ։
Ո՞վ էր ասում՝ Ակնան իմ հայրենիքն է, իսկ հիմա Ակնան ու ամբողջ Արցախը համարում է Ադրբեջանի մաս։ Սույն անձը։
Ո՞վ էր ասում՝ տեսախցիկները պետք է հանվեն, «սերդեչնի պրիվետ օտ Արութինա Զիմզիմովա», բայց ավելացրեց տեսախցիկները։
Ո՞վ էր դեմ պարտադիր կուտակային համակարգին, բայց դարձավ վարչապետ ու կիրառեց այդ համակարգը։
Ո՞վ էր ասում՝ ժողովուրդը տուգանգի մատերիալ չէ, բայց աջ ու ձախ տուգանում է ՀՀ քաղաքացիներին։
Ո՞վ էր ասում ՝ Արցախը Հայաստան է, և վերջ, բայց Ալիևից լավ է պաշտպանում ու ասում, թե «Արցախը Ադրբեջան է»։
Ո՞վ էր ասում՝ մեր նպատակը Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումն է, բայց այսօր Արցախից հրաժարվել է։
Ո՞վ էր ասում ՝ ինչ պետք է, դա էլ բանակցում եմ, բայց այսօր ծնկել է ադրբեջանական օրակարգի առջև։
Ո՞վ էր ասում՝ հաղթելու ենք, բայց բերեց կապիտուլյացիա։
Ո՞վ էր ասում՝ ՀՀ-ն Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, բայց մատը մատին անգամ չտվեց Արցախում էթնիկ զտման ժամանակ։
Ո՞վ էր ասում՝ Արցախում ապագա կա, բայց այնպես արեց, որ Արցախում այլևս հայ չկա։
Ո՞վ էր ասում՝ մի 2-3 ամիս համբերեք, մեր գերիները կվերադառնան, բայց տասնյակ հայ գերիներ ավելացան Բաքվի բանտերում։
Ո՞վ էր ասում՝ Արցախի անջատում՝ հանուն փրկության, բայց հանձնեց Պրահայում Արցախը։
Նիկոլն ու ՔՊ-ն են ասել։
Ու այսքանից հետո դեռ ծպտուն եք հանում:
Լավ իմացեք, 1 000 տարի էլ անցնի, Նիկոլն ու ՔՊ- ն մնալու եք ստի, կեղծիքի, պարտության և ուրացման սիմվոլ»։

«И после всего этого вы ещё осмеливаетесь говорить?» — Эдуард Шармазанов Николу Пашиняну, Алену Симоняну и всей партии «Гражданский договор»
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов ответил действующей власти и, в частности, Алену Симоняну:
«Абсурд! Носители лжи и бесстыдства — николовцы — с парламентской трибуны обвиняют РПА во лжи.
Я никогда не ставил целью реагировать на высказывания представителей парламентского руководства. Моя цель — разоблачать ложь их шефа, Никола.
Но всему есть предел.
Человек, занимающий кресло председателя парламента, обвиняет РПА во лжи.
Кто говорил: "Акна — моя родина", а теперь считает Акну и весь Арцах частью Азербайджана? — Этот человек.
Кто заявлял, что камеры наблюдения нужно убрать, посылая «сердечный привет от Арутюна Зимзимова», но потом этих камер только добавил?
Кто выступал против обязательной накопительной пенсионной системы, но, став премьером, сам её ввёл?
Кто уверял, что народ — не «материал для штрафов», а теперь направо и налево штрафует граждан Армении?
Кто говорил: "Арцах — это Армения, и точка", а теперь защищает позицию Алиева и утверждает, что "Арцах — это Азербайджан"?
Кто говорил, что цель — международное признание независимости Арцаха, а теперь от него отказался?
Кто заявлял, что ведёт переговоры по всем вопросам, но теперь преклоняется перед азербайджанской повесткой?
Кто говорил: "Мы победим", но привёл страну к капитуляции?
Кто уверял, что Армения — гарант безопасности Арцаха, но не пошевелил и пальцем во время этнической чистки?
Кто говорил, что у Арцаха есть будущее, но сделал всё, чтобы там больше не осталось ни одного армянина?
Кто обещал вернуть пленных "через два-три месяца", а в итоге десятки армян остались в бакинских тюрьмах?
Кто говорил об "отделении Арцаха во имя спасения", а потом сдал Арцах в Праге?
Это всё — Никол и его партия "Гражданский договор".
И после всего этого вы ещё осмеливаетесь говорить?
Запомните: даже через тысячу лет Никол и его партия останутся символом лжи, фальши, поражения и предательства».