«Կոռուպցիայի դեմ պայքարում իշխանության կամքը չի նվազել»․ Փաշինյան
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե և ներկա գտնվել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողի օրվան և կառույցի կազմավորման 4–րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը:
Վարչապետը շնորհավորել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանին, ծառայողներին ու աշխատակիցներին տոնական օրվա առիթով և նշել, որ Կոմիտեն այն ինստիտուտներից է, որի ձևավորումն ուղիղ կապ ունի 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության հետ։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն պայքարը քաղաքական կառավարող թիմի բրենդներից մեկն է։ «Բայց հակակոռուպցիոն պայքարի այս բովում նոր հարցեր են գալիս, որոնց պատասխանները ոչ միայն չենք ունեցել ի սկզբանե, այլև ի սկզբանե այդ հարցերի գոյության մասին նույնիսկ չենք իմացել, որովհետև այն միջավայրում, որը կար 2018 թվականին, թվում էր, թե հակակոռուպցիոն արդյունավետ պայքար տանելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք և դրանով շատ հարցեր կլուծվեն։ Դա իհարկե ճշմարտություն է, որովհետև առանց քաղաքական կամքի բացակայության, ընդհանրապես, որևէ հարց հնարավոր չէ լուծել, այսինքն՝ քաղաքական կամքն այն է, թե ինչքանով է Կառավարությունը, քաղաքական իշխանությունը ցանկանում, որ այդ հակակոռուպցիոն պայքարը կոնկրետ դեպքում տեղի ունենա»,– ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ նախ եկել են այն եզրակացության, որ քաղաքական կամքն արտահայտող կոնկրետ կառույց պետք է լինի, և այդպես էլ հանգել են այն եզրակացությանը, որ պետք է ձևավորվի Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է՝ կարևոր գործոն է այն, որ ասում են, այնուամենայնիվ, ի՞նչ գիտենք, քաղաքական իշխանությունը հայտարարում է և դա նորություն չէ, բոլորն էլ ասում են՝ պայքարում են կոռուպցիայի դեմ, միջազգային կոնվենցիաներով և այլն: «Այստեղ շատ կարևոր է, թե ինչպե՞ս պետք է այդ ազդակն աշխատի, որ այս ամեն ինչը լուրջ է, այս ամեն ինչը կատակ չէ, հումոր չէ և այլն»,– ասել է վարչապետը՝ անհրաժեշտ համարելով արձանագրել, որ եթե Հայաստանում կոռուպցիայի մակարդակն այնպիսին է եղել և այնպիսին է, ինչպես հաճախ լսում ենք, դա նշանակում է, որ այնուամենայնիվ, շատերն են դրա մեջ ներգրավված։
Հաջորդ խնդիրը, որին վարչապետն անդրադարձել է, վերաբերում է դատական, իրավական և պետական համակարգերում գործունեություն ծավալող անձանց հարաբերություններին տարբեր մարդկանց հետ։ «Այսքան մարդ ունի այդքան ծանոթ, դասարանցի, ընկեր, բարեկամ, բանակի ընկեր, հարևան և այլն, և այլն։ Մի փոքր լավ վերաբերվի, ինչպես ընդունված է ասել, օպերատիվ օղակը, մի փոքր լավ վերաբերվի քննչական օղակը, մի փոքր լավ վերաբերվի դատախազական օղակը, մի փոքր լավ վերաբերվի դատական օղակը, եթե դատական օղակն էլ երեք հատ կա, մի փոքր առաջին ատյանը լավ վերաբերվի, մի փոքր վերաքննիչը լավ վերաբերվի, մի փոքր էլ վճռաբեկը լավ վերաբերվի, մի փոքր էլ իշխանության կամ հնարավոր ազդեցության տեղերից, մի փոքր էլ ազդեցություն՝ որևէ գործ տեղ հասնելու շանսը կորցնում է, բացարձակապես։ Եթե վերլուծենք՝ կտեսնենք, գնում, գնում, հաղորդագրություն, հաղորդագրություն, ինչքան ասես հաղորդագրություն, վերջը ի՞նչ է լինում։ Ու հետո հասկանում ես, որ վերջ չի լինելու»,– նշել է երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ այս միջավայրում հնարավոր չէ արդյունավետ պայքարել կոռուպցիայի դեմ:
Հաջորդիվ վարչապետն անդրադարձել է տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակի և ընդհանրապես իրավապահ մարմինների գործունեության միջև կապին, այդ թվում՝ հակակոռուպցիոն պայքարի դեմ։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երբ անկայուն է իրավիճակը, լարվածություններ կան, էսկալացիաներ, կապ չունի ինչով ես զբաղված, միևնույն է՝ դու երկրի քաղաքացի ես, այդ թվում՝ քննիչը, դատախազը, դատավորը, հնարավորություն չի ունենում կենտրոնանալ իր գործի վրա։ «Եվ սա մի գործոն է, որը ես նույնպես զգացել եմ, և դա ինչ-որ տեղ հասկանալի է։ Ինչի՞ համար եմ սա ասում: Այժմ, երբ հետևում եմ, տեսնում եմ՝ այդպիսի տպավորություն կա, որ հիմա իրավապահ համակարգն ավելի ակտիվ է, այդ թվում՝ հակակոռուպցիոն պայքարն է ավելի ակտիվ: Իհարկե, դա միակ գործոնը չէ, բայց իմ գնահատմամբ՝ նաև մեր տարածաշրջանում հաստատված խաղաղությունն ավելի շատ հնարավորություն է տալիս, այդ թվում՝ քննչական մարմիններին, կենտրոնանալ իրենց գործի վրա»,– ընդգծել է վարչապետը։
Խոսելով կադրային հարցերի մասին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արթուր Նահապետյանի՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելու հարցում կարևոր դեր է խաղացել նրա, այդ թվում՝ դատավոր լինելու հանգամանքը։ «Այդ խոսակցություններն անընդհատ են, ըստ որոնց՝ քննիչներն ուրիշ կերպ են նայում իրադրությանը, դատավորներն ուրիշ կերպ։ Ես պարոն Նահապետյանին ասել եմ՝ շատ կարևոր է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից դուրս եկող գործերը, այդ թվում՝ դիտարկվեն դատավորի աչքով, որպեսզի այդ խոսակցության տարածքն էլ փակենք, որ այնուամենայնիվ, քննիչը այլ կերպ է ընկալում, դատավորը այլ կերպ է ընկալում։ Համոզված եմ՝ այս հանգամանքը նույնպես էական դեր կունենա Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման իմաստով»,– ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարը նկատել է, որ իրավապահ համակարգի համար սովորական չէ աշխատել սոցիալական ցանցերի և խոսքի ազատության ներկայիս պայմաններում, հաշվի առնելով նաև այն, որ սոցիալական ցանցերի միջոցով հասցեական հարձակումներ են սկսվում կոնկրետ քննիչների, կոնկրետ գործեր վարող քննչական խմբերի նկատմամբ, ընդհուպ ընտանիքների անդամների նկարների հրապարակմամբ և այլն։ «Սրանք էլ են գործոններ, որոնք ազդում էին պրոցեսի վրա, ինչու եմ ասում ազդում էին, որովհետև իմ կարծիքով, երբ դա մի նոր երևույթ է, այնուամենայնիվ, համակարգերը սկսում են ադապտացվել դրան, նաև դրանց հակազդելու ձևեր են գտնում։ Եվ իմ տպավորությամբ՝ նաև մեր իրավապահ համակարգը, այդ թվում՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, արդեն ավելի է ադապտացվել այդ իրավիճակին և կարողանում է շատ թե քիչ այս իրավիճակներից պաշտպանվել»,– նշել է վարչապետը։
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև այն հարցադրմանը, թե արդյոք Հայաստանում բոլորին գաղտնալսում են։ «Շատ առանցքային գործերի հետ կապված գաղտնալսումներ են հրապարակվում և այլն։ Հայաստանում օպերատիվ հետախուզության մասին օրենքը նորություն չէ։ Օպերատիվ հետախուզության մասին օրենքով հստակ սահմանված է և, ընդ որում, բոլոր ամենաժողովրդավարական երկրներն ունեն այդ համակարգերը, երբ, ինչպես, որ դեպքում, ինչ պայմաններում կարելի է իրականացնել այդ օպերատիվ աշխատանքը։ Իսկ ո՞րն է նորությունը, նորությունն այն է, որ քանի որ մեզ համար հանցավորության, կոռուպցիայի դեմ պայքարը շատ կարևոր և սկզբունքային է, Կառավարությունն, այո, հնարավորինս ներդրումներ է անում, որպեսզի Հայաստանի օպերատիվ մարմինները տեխնիկական կարողություններ ունենան»,– նշել է վարչապետը՝ հավելելով, որ հանցավորությունն ինքը տեխնոլոգիական մոտեցումներ է որդեգրում, և եթե իրավապահ համակարգը տեխնոլոգիական մոտեցումներ չորդեգրի, հանցավորության դեմ ողջ պայքարը կձախողվի։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այժմ իրավապահ մարմիններն այլևս այդքան կախված չեն անձերի ցուցմունքներից, քննչական մարմիններն առաջնորդվում են այն կանխավարկածով, որ եթե նույնիսկ ստացվեն իրավիճակներ, երբ ապօրինի ճնշումներ կլինեն վկաների վրա և այլն, որպեսզի նրանք արդյունքում հրաժարվեն ցուցմունքներից, այնուամենայնիվ փաստական բազան լինի այնքան ծանրակշիռ, որպեսզի այդ գործերը հասնեն տրամաբանական ավարտին։
Վարչապետը գոհունակությամբ է արձանագրել է, որ այժմ քրեական գործերի առումով Հակակոռուպցիոն կոմիտեում որոշակի աշխուժություն է նկատվում և այսօր կան բոլոր գործոնները, որպեսզի հակակոռուպցիոն պայքարը դառնա ավելի արդյունավետ։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում իշխանության քաղաքական կամքը չի նվազել և չի նվազելու։ «Դա մեր կարևորագույն խնդիրն է, և մենք մեծ ներդրումներ ենք անում կոռուպցիայի կանխարգելման նպատակով։ Այսօր մեր Հակակոռուպցիոն կոմիտեն բավարար տեխնիկական հագեցվածություն ունի և հույս ունեմ, որ դա կանխարգելիչ որոշակի նշանակություն կունենա, մարդիկ մի անգամի փոխարեն յոթ-ութ անգամ կմտածեն՝ գնան այդ քայլին, թե ոչ, և սա է հենց մեր նպատակը: Մեր նպատակն այն է, որ մենք մեր քաղաքականություններով կանխարգելենք կոռուպցիոն դրսևորումները»,– ասել է վարչապետը»։

«Воля властей в борьбе с коррупцией не ослабла»: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Антикоррупционный комитет и принял участие в мероприятии, посвященном Дню работника Антикоррупционного комитета и 4-й годовщине создания структуры.
Премьер-министр поздравил председателя Антикоррупционного комитета Артура Наапетяна,  служащих и сотрудников  с праздником и отметил, что Комитет является одним из институтов, становление которого напрямую связано с народной, ненасильственной, бархатной революцией, произошедшей в Армении в 2018 году. По словам Никола Пашиняна, борьба с коррупцией является одним из брендов правящей политической команды.
«Но в этой борьбе с коррупцией возникают новые вопросы, на которые у нас не только не было ответов с самого начала, но мы даже не знали о существовании этих вопросов с самого начала, потому что в условиях, которые существовали в 2018 году, казалось, что для эффективной борьбы с коррупцией необходима политическая воля и что многие вопросы будут решены с её помощью. Это, безусловно, правда, потому что без отсутствия политической воли, в принципе, ни один вопрос не может быть решен. То есть, политическая воля — это то, насколько правительство, политическая власть, хочет, чтобы борьба с коррупцией велась в каждом конкретном случае», — сказал премьер-министр, добавив, что сначала они пришли к выводу о необходимости создания конкретной структуры, выражающей политическую волю, и именно так они пришли к выводу о необходимости создания Антикоррупционного комитета», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что важным фактором является то, что они говорят, однако, что мы знаем, политические власти заявляют и это не новость, все говорят, что борются с коррупцией, с помощью международных конвенций и т. д. «Здесь очень важно, как должен работать этот сигнал, чтобы все это было серьезно, все это не шутка, не юмор и т. д.», - сказал премьер-министр, посчитав нужным констатировать, что если уровень коррупции в Армении был и есть таким, как мы часто слышим, это значит, что тем не менее в этом замешаны многие люди.
Следующий вопрос, затронутый премьер-министром, касается взаимоотношений людей, работающих в судебной, юридической и государственной системах, с разными людьми.
«У стольких людей столько же знакомых, одноклассников, друзей, родственников, армейских товарищей, соседей и так далее. Если оперативное звено отнесётся чуть лучше, как это обычно говорят, следственное звено  отнесётся к этому чуть лучше, прокурорское звено отнесётся к этому чуть лучше, судебное звено отнесётся к этому чуть лучше, если судебных звеньев три, если первая инстанция отнесётся к этому чуть лучше, если апелляционное звено отнесётся к этому чуть лучше, если кассационный суд отнесётся к этому чуть лучше, если будет чуть больше представителей власти или возможного влияния, если будет чуть больше влияния, то шанс на то, что дело достигнет своего завершения, абсолютно потерян. Если мы проанализируем это, мы увидим: оно идёт, идёт, сообщение, сообщение, сколько бы сообщений вы ни говорили, что произойдёт в итоге? И тогда понимаешь, что конца этому не будет», — отметил глава государства, добавив, что в таких условиях эффективно бороться с коррупцией невозможно.
Далее премьер-министр коснулся связи военно-политической обстановки в регионе с деятельностью правоохранительных органов в целом, включая борьбу с коррупцией.
Никол Пашинян отметил, что когда ситуация нестабильна, есть напряжённость, эскалация, то, чем бы ты ни занимался, ты всё равно остаёшься гражданином страны, будь ты следователем, прокурором, судьёй и так далее.
«И это фактор, с которым я тоже столкнулся, и он в какой-то степени понятен. Почему я это говорю? Сейчас, когда я наблюдаю, то вижу, что складывается впечатление, что правоохранительная система стала активнее бороться, в том числе с коррупцией. Конечно, это не единственный фактор, но, на мой взгляд, установившийся в нашем регионе мир также даёт больше возможностей, в том числе и следственным органам, сосредоточиться на своей работе», — подчеркнул премьер-министр.
Говоря о кадровых вопросах, глава государства отметил, что важную роль в назначении главы Антикоррупционного комитета сыграло, помимо прочего, и то, что Артур Наапетян был судьёй. «Постоянно идут разговоры, согласно которым следователи смотрят на ситуацию по-другому, судьи смотрят на неё по-другому. Я сказал господину Наапетяну, что очень важно, чтобы дела, выходящие из Антикоррупционного комитета, в том числе с точки зрения судьи, рассматривались, чтобы закрыть поле для этого разговора, ведь следователь воспринимает вещи по-разному, судья воспринимает вещи по-разному. Убеждён, что это обстоятельство также сыграет значительную роль в повышении эффективности работы Антикоррупционного комитета», — сказал Никол Пашинян.
Глава государства отметил, что правоохранительной системе непривычно работать в нынешних условиях социальных сетей и свободы слова, учитывая также тот факт, что через социальные сети осуществляются целенаправленные атаки на конкретных следователей, следственные группы, ведущие конкретные дела, даже публикующие фотографии членов семей и т. д.
«Это тоже факторы, которые влияли на процесс. Почему я говорю «влияли», потому что, на мой взгляд, когда это новое явление, тем не менее, системы начинают к нему адаптироваться и находят способы противодействовать. И, на мой взгляд, наша правоохранительная система, включая Антикоррупционный комитет, уже адаптировалась к этой ситуации и способна более-менее защитить себя от этих ситуаций», — отметил премьер-министр.
Глава государства также коснулся вопроса о том, ведется ли в Армении прослушивание телефонных разговоров.
«Публикуются записи прослушки по многим ключевым делам и т.д. Закон об оперативной разведке в Армении не новость. В законе об оперативной разведке четко прописано, и, более того, во всех самых демократических странах есть такие системы, когда, как, в каком случае, при каких условиях может осуществляться эта оперативная работа. А что нового? Новость в том, что, поскольку борьба с преступностью и коррупцией для нас очень важна и принципиальна, правительство, да, вкладывает максимально возможные инвестиции, чтобы оперативные органы Армении имели технические возможности», — отметил премьер-министр, добавив, что сама преступность перенимает технологические подходы, и если правоохранительная система не перейдет на технологические подходы, вся борьба с преступностью потерпит неудачу.
По словам Никола Пашиняна, теперь правоохранительные органы уже не так зависимы от показаний отдельных лиц, следственные органы исходят из того, что даже если возникают ситуации, когда на свидетелей оказывается незаконное давление и т.п., с целью их отказа от дачи показаний, то фактическая база все равно должна быть достаточно весомой, чтобы эти дела дошли до логического завершения.
Премьер-министр с удовлетворением отметил, что в настоящее время в Антикоррупционном комитете наблюдается определённая активность в плане уголовных дел и сегодня есть все предпосылки для того, чтобы борьба с коррупцией стала более эффективной. Никол Пашинян подчеркнул, что политическая воля правительства в борьбе с коррупцией не ослабла и не ослабнет.
«Это наша важнейшая задача, и мы вкладываем значительные средства в предотвращение коррупции. Сегодня наш Антикоррупционный комитет достаточно технически оснащён, и я надеюсь, что это будет иметь определённое профилактическое значение, люди будут думать семь-восемь раз, а не один, стоит ли предпринимать этот шаг, и это наша цель. Наша цель — предупреждать проявления коррупции с помощью нашей политики», — заявил премьер-министр.