Խորհրդարանական ընդդիմության վարչապետի միասնական թեկնածուին անազատության դատապարտելով՝ փորձում են խոչընդոտել իմպիչմենտի գործընթացը
23/10/2025 19:31
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմնի հայտարարությունը․
«Գործող վարչախմբի բացահայտ կցորդի վերածված դատական համակարգը երկրում նոր թափ ստացող բռնաճնշումների ֆոնին այսօր հերթական բացահայտ կամակատարության ռեկորդն է սահմանել։
Մասիս խոշորացված համայնքի ղեկավար, խորհրդարանական ընդդիմության վարչապետի միասնական թեկնածու Դավիթ Համբարձումյանին կամակատար դատարանը 7 տարուց ավելի վաղեմություն ունեցող գործով կայացրեց այնպիսի դատավճիռ, որով երկարատև անազատության դատապարտելով Դավիթ Համբարձումյանին, փորձում է խոչընդոտել վարչապետին անվստահություն հայտնելու մեկնարկած սահմանադրական գործընթացը։
Տվյալ զարհուրելի դրսևորումը Հայաստանում խորացող ավտորիտարիզմի, ժողովրդավարական հետընթացի, ազգային կառույցների ու գործիչների, ժողովրդի քվեն ստացած և ընտրված ընդդիմադիր համայնքապետերի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումների շարքում հերթականն է, որով փորձ է արվում ամրացնել մեկ մարդու՝ էժանագին շոուի վերածված արատավոր մենիշխանությունը։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը.
- Խստորեն դատապարտում է քաղաքական բռնաճնշումների շարունակվող ալիքը։
- Իր աջակցությունն է հայտնում Դավիթ Համբարձումյանին, ինչպես նաև բոլոր քաղաքական բանտարկյալներին և քաղհալածյալներին։
- Կրկին արձանագրում է, որ երկրի դատական համակարգը կախյալ է և քաղաքականացված։
- Հայտարարում է, որ բոլոր սահմանադրական միջոցներով շարունակելու է աննահանջ պայքարը գործող ռեժիմի դեմ»։

Власти пытаются сорвать процесс импичмента, приговорив единого кандидата на пост премьер-министра от парламентской оппозиции к лишению свободы
23/10/2025 19:58
Заявление Исполнительного органа Республиканской партии Армении:
«Ставшая откровенным придатком действующего режима судебная система на фоне усиливающихся репрессий в стране установила сегодня новый рекорд прислужничества.
Суд, который исполняет волю властей, вынес приговор Давиду Амбарцумяну — главе укрупнённой общины Масис и единому кандидату парламентской оппозиции на пост премьер-министра — по делу, которому уже более семи лет. Этим решением, предусматривающим длительное лишение свободы, власти пытаются воспрепятствовать начатому конституционному процессу выражения недоверия премьер-министру.
Это возмутительное проявление становится очередным свидетельством углубляющегося в Армении авторитаризма, демократического отката и политических преследований против национальных структур, общественных деятелей и избранных оппозиционных глав общин, получивших доверие народа. Всё это направлено на укрепление порочной личной власти одного человека, превратившего управление страной в дешёвое шоу.
Учитывая изложенное, Республиканская партия Армении:
• решительно осуждает продолжающуюся волну политических репрессий;
• выражает поддержку Давиду Амбарцумяну, а также всем политическим заключённым и преследуемым по политическим мотивам;
• вновь заявляет, что судебная система страны является зависимой и политизированной;
• подчёркивает, что будет продолжать непреклонную борьбу против действующего режима всеми предусмотренными Конституцией средствами».