Հունվարի 27-ը կսահմանվի որպես «Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհումի օր» ու կլինի ոչ աշխատանքային
Հունվարի 27-ը կսահմանվի որպես «Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհումի օր» ու կլինի ոչ աշխատանքային. կառավարությունը հավանություն է տվել ՔՊ-ական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանի ու «Հայաստան» խմբակցությունից հեռացած Գեղամ Նազարյանի նախագծին։
Որպես հիմնավորում նշվել է, որ չկա հատուկ օր՝ նվիրված բոլոր ժամանակների ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների և այլ անձանց հիշատակը հարգելուն և մեծարելուն։ Հետևաբար, մարդիկ զոհվածների հիշատակը հարգում են կամ տարբեր ռազմական իրադարձությունների նշման, կամ հունվարի 28-ին՝ Բանակի օրը, որն ավելի շատ տոնական օր է, քան հիշատակի։
Նախագծի ընդունման արդյունքում հիշատակի և խոնարհումի օր կսահմանվի Բանակի օրվան՝ հունվարի 28-ին նախորդող օրը՝ հունվարի 27-ը, երբ կհարգեն բոլոր ժամանակների ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհվածների հիշատակը և կխոնարհվեն հայրենիքի համար ընկածների հիշատակի առջև։

27 января будет объявлено Днём памяти и почтения павших за Родину — этот день станет нерабочим днем
Правительство Армении одобрило законопроект депутатов Рубена Рубиняна (фракция «Гражданский договор») и Гегама Назаряна (беспартийный, ранее член блока «Армения»), которым предлагается установить 27 января как «День памяти и почтения павших за Родину» и объявить его нерабочим днём.
В пояснении отмечается, что в настоящее время в Армении нет отдельного дня, посвящённого памяти всех военнослужащих и гражданских лиц, погибших во время боевых действий в разные периоды. В результате память погибших обычно чтят либо в дни, приуроченные к конкретным военным событиям, либо 28 января — в День армии, который по своему характеру является скорее праздничным, чем памятным.
Согласно проекту, новый День памяти и почтения будет отмечаться накануне Дня армии — 27 января, когда во всей стране будут отдавать дань уважения и памяти всем, кто отдал жизнь за Родину.