Երևան ժամանած ադրբեջանցի փորձագետների մեջ է նաև Արցախի շրջափակմանը մասնակցած «էկոակտիվիստը». Civilnet
Հայաստան ժամանած ադրբեջանցի փորձագետների խմբում է նաև Արցախի շրջափկամանը մասնակցած «էկոակտիվիստ» ոմն Դիլարա Էֆենդիևան։ Գրում է Civilnet-ը։
Fip.am-ը գրում է, որ Էֆենդիևան «Փաստերի ստուգման հարթակի» ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել դեռ 2022-ի դեկտեմբերին, երբ ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկոակտիվիսները» արգելափակել էին այն ժամանակ ՌԴ խաղաղապահ զորքերի վերահսկողության տակ գտնվող Լաչինի միջանցքը։
Էֆենդիևան անձամբ է որպես «էկոակտիվիստ» մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցքի արգելափակմանը։
Այդ օրերին ԼՂՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող Արցախի քաղաքացիների տեղափոխումը Երևան շարունակում է անհնար մնալ:
Մինչդեռ, Էֆենդիևան 2022 թվականի դեկտեմբերին հրապարակված տեսանյութում պնդում էր, թե իբր իրենք պատրաստ են միջանցք տալ՝ արցախցիների պատշաճ բուժօգնության համար։

Среди прибывших в Ереван азербайджанских экспертов — «экоактивистка», участвовавшая в блокаде Арцаха: CivilNet
Согласно публикации CivilNet, в составе азербайджанской группы экспертов, прибывшей в Армению, находится также так называемая «экоактивистка» Дилара Эфендиева, принимавшая участие в блокаде Арцаха.
Как сообщает Fip.am, Эфендиева ещё в декабре 2022 года оказалась в центре внимания «Платформы проверки фактов», когда азербайджанские «экоактивисты» заблокировали Лачинский коридор — единственную дорогу, соединявшую Арцах с Арменией и находившуюся тогда под контролем российских миротворцев.
Эфендиева лично участвовала в акции, позиционируемой как «экологический протест», которая фактически привела к изоляции населения Арцаха.
В те дни Министерство здравоохранения Нагорно-Карабахской Республики сообщало, что из-за блокады дороги, ведущей к Армении, невозможно эвакуировать в Ереван граждан Арцаха с тяжёлыми заболеваниями.
При этом в декабре 2022 года в опубликованном видео Эфендиева утверждала, будто участники акции «готовы предоставить коридор для проезда нуждающихся в медицинской помощи жителей Арцаха».