Հովհաննավանքի տարածքում բազմաթիվ ծպտյալ ոստիկաններ կան, իսկ Տեր Սարգսին Քննչականը հրավիրել է հարցաքննության (Տեսանյութ)
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը ներկայացրել է՝ ինչ իրավիճակ է Հովհաննավանքում․ կարգալույծ քահանան՝ աշխարհականների շարքին դասված Ստեփան Ասատրյանը, չի լքում վանքը, ոստիկանները հրաժարվում են ներխուժման կանխման գործողություն իրականացնել, իսկ Տեր Սարգսին, ով պետք է կիրակի օրը պատարագ մատուցեր, նույն այդ օրը կանչել են Երևան՝ հարցաքննության։
«Ոստիկանությունը այսօր ժամը 16:00-ին պարտավոր էր ներկայանալ Հովհաննավանք և կանխել ներխուժումը: Տարածքում ներկա ոստիկանները հրաժարվեցին ներխուժման կանխման գործողությունը կատարելուց՝ պատճառաբանելով, որ ոստիկանությունից չեն ստացել այդ դիմումը:
Այսպիսով՝ ոստիկանությունը դրսևորում է իրավախախտ անգործություն:
Ստեփան Ասատրյանը, անտեսելով Մայր Աթոռի պահանջը, շարունակում էր քահանայական գործառույթ իրականացնել: Տարածքում ներկա էին բազմաթիվ ծպտյալ ոստիկաններ (քաղաքացիական հագուստով):
Տեր Սարգիս քահանա Սարգսյանին, ով պետք է կիրակի օրը՝ 26.10.2025թ. կատարեր պատարագը, նույն օրը ժամը 09:00-ին քննչական մարմինը հրավիրել է հարցաքննության: Դրանով պայման են ստեղծելու, որպեսզի պատարագը կատարի իրավասություն չունեցող Ստեփան Ասատրյանը: Այսպիսով՝ քննիչն էլ միացավ ծեսի կատարման խոչընդոտման հանցագործության նախապատրաստությանը»,- գրել է Զոհրաբյանը և տեսանյութ հրապարակել։

На территории Ованаванка много полицейских в штатском, а отца Саргиса вызвали в Следственный комитет на допрос (видео)
Адвокат Ара Зограбян прокомментировал ситуацию в Ованнаване: лишенный сана священник Степан Асатрян, приравненный к мирянам, не покидает монастырь, полиция отказывается предпринимать меры по предотвращению его вторжения, а отец Саргис, который должен был отслужить Литургию в воскресенье, в тот же день был вызван в Ереван на допрос.
«Сегодня в 16:00 полиция обязана была прибыть в Ованаванк и предотвратить незаконное вторжение. Присутствовавшие на месте полицейские отказались выполнять эту задачу, объяснив это тем, что не получили соответствующее распоряжение от руководства.
Таким образом, полиция демонстрирует преступное бездействие.
Степан Асатрян, игнорируя требования Первопрестольного Святого Эчмиадзина, продолжал выполнять функции священника. На территории находилось большое количество полицейских в штатском.
Отец Саргис, священник, который должен был отслужить Литургию 26 октября 2025 года в 09:00, в тот же день был вызван в Следственный комитет на допрос. Это создаёт условия, при которых божественную Литургию отслужит лицо, не обладающее на это полномочиями — Степан Асатрян. Таким образом, следователь фактически присоединился к подготовке преступления по препятствованию проведения религиозного обряда», — написал Зограбян, опубликовав видео.