Գյումրու քաղաքապետին, պաշտոնյաներին և համայնքի բնակիչներին սկսել են գաղտնալսել դեռևս մայիսից․ AntiCor
AntiCor-ը ներկայացնում է փաստաթուղթ, համաձայն որի ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության պետի որոշմամբ Գյումրու քաղաքապետարանում քաղաքապետի և բոլոր աշխատակիցների նկատմամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները սկսվել են դեռևս 2025 թվականի մայիսից։
AntiCor-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության 4-րդ բաժնի ավագ օպերլիազորը գաղտնի միջնորդություն է ներկայացրել իր ղեկավարին՝ թույլտվություն ստանալու համար երկու ամսվա ընթացքում իրականացնել օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումներ։ Դրանք ուղղված էին տեղեկություններ ստանալուն այն անձանց վերաբերյալ, ովքեր Գյումրու համայնքապետարանում կաշառք են ստացել կամ տվել, ինչպես նաև բացահայտելուն՝
- պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառքի դիմաց կատարվող գործողությունները,
- նրանց օժանդակող անձանց շրջանակը,
- կաշառքի ստացման և տրամադրման հանգամանքները։
Միջնորդությամբ խնդրվել է թույլատրել միջոցառումների իրականացումը ինչպես բաց, այնպես էլ քողարկված եղանակով՝ Հայաստանի ողջ տարածքում գործող պետական մարմինների, իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց շրջանակում։
Նշված միջնորդությունը բավարարվում է և տրվում թույլտվություն (փաստաթուղթը՝ ստորև)
Փաստացի ստացվում է, որ Գյումրիի մեծաթիվ բնակիչներ և պաշտոնատար անձինք ամիսներ շարունակ եղել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների թիրախում։
AntiCor-ին հայտնի է դարձել նաև, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն չի սահմանափակվել այս որոշմամբ․ դատարան են ներկայացվել տասնյակ միջնորդություններ՝
- բնակարաններում և ավտոմեքենաներում ներքին դիտում իրականացնելու,
- արտաքին դիտում կազմակերպելու,
- և այլ գաղտնի միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով։
Այս բոլոր միջնորդությունները, առանց բացառության, բավարարվել են Երևանի քրեական դատարանի դատավորներից մեկի կողմից։
Նշենք, որ դեռևս 2025 թվականի հոկտեմբերին, Ազգային ժողովի ամբիոնից Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «հանրային կյանքից պետք է դուրս շպրտել Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին»։
Սա նշանակում է, որ վարչապետը դեռ ամիսներ առաջ տեղյակ էր Գյումրու քաղաքապետի դեմ ընթացող օպերատիվ գործընթացների և ձայնագրությունների մասին, և ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած հայտարարությամբ ուղղակիորեն քաղաքական հրահանգ է իջեցրել իրավապահ մարմիններին։
Այսպիսով՝ ամբողջ գործընթացը ստանում է բացահայտ քաղաքական ենթատեքստ։
Միջազգային իրավական պրակտիկայում նման երևույթները որակվում են որպես քաղաքական կոռուպցիա, որի վտանգն այն է, որ անգամ փաստացի մեղավորները կարող են արդարացվել, եթե ապացուցվի, որ քրեական հետապնդումը պայմանավորված է եղել քաղաքական նպատակներով։

Прослушивание разговоров мэра, должностных лиц и жителей Гюмри ведется с мая — AntiCor
Издание AntiCor представило документ, согласно которому по решению начальника оперативно-розыскного управления Антикоррупционного комитета Армении оперативно-розыскные мероприятия в мэрии Гюмри — в отношении мэра и всех сотрудников — начались ещё в мае 2025 года.
По данным источников AntiCor, старший оперуполномоченный 4-го отдела оперативно-розыскного управления Комитета обратился к своему руководству с секретным ходатайством о разрешении в течение двух месяцев провести комплекс оперативно-розыскных мероприятий. Их целью было получение информации о лицах, которые в мэрии Гюмри получали или давали взятки, а также выявление:
• действий должностных лиц, совершаемых за взятки,
• круга их пособников,
• обстоятельств получения и дачи взяток.
В ходатайстве просили разрешить проводить мероприятия как открыто, так и скрытно — на территории всей Армении, с возможным вовлечением государственных органов, юридических и физических лиц.
Ходатайство было удовлетворено, и разрешение выдано (соответствующий документ представлен ниже)․
Фактически, как отмечает AntiCor, значительная часть жителей и должностные лица Гюмри на протяжении нескольких месяцев находились под оперативно-розыскным наблюдением.
Кроме того, стало известно, что Антикоррупционный комитет не ограничился этим решением: в суд были поданы десятки дополнительных ходатайств —
о проведении скрытого наблюдения в квартирах и автомобилях,
об организации внешнего наблюдения
и других секретных мероприятий.
Все эти ходатайства, без исключения, были удовлетворены одним из судей Ереванского уголовного суда.
Отмечается, что ещё в октябре 2025 года премьер-министр Никол Пашинян, выступая с трибуны парламента, заявил, что «мэра Гюмри Вардана Гукасяна нужно вышвырнуть из общественной и политической жизни».
Это означает, что премьер был осведомлён о проходящих против мэра оперативных процессах и записях ещё за несколько месяцев до этого, а его заявление с парламентской трибуны можно расценивать как прямое политическое указание правоохранительным органам.
Таким образом, весь процесс приобретает явно выраженный политический характер.
В международной правовой практике подобные явления квалифицируются как политическая коррупция, опасность которой заключается в том, что даже фактически виновные лица могут быть оправданы, если будет доказано, что уголовное преследование имело политическую мотивацию.