Զախարովան ցնցված է, որ «որոշ հայ քաղաքական գործիչներ» հրաժարվում են Հայոց ցեղասպանության թեմայից
Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է՝ ցնցված է, որ Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության պատմությունը դադարել է անձեռնմխելի լինել՝ նշելով, որ որոշ հայ քաղաքական գործիչներ սկսել են քննարկել թեմայից հրաժարվելու հնարավորությունը։
«Պատմության մեջ կան ժամանակներ, երբ ժողովուրդներն ու երկրները բառացիորեն անհետանում են, քանի որ չեն կարողանում հաղթահարել մարտահրավերները։ Նրանք դավաճանում են այն, ինչը նրանց համար իսկապես անձեռնմխելի է և պետք է լինի։ Տեսեք՝ ինձ համար պարզապես ցնցող էր, թե ինչպես թվացյալ սրբազան պատմությունը, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող պատմության վրա հիմնված անձեռնմխելի փիլիսոփայությունը, հանկարծ, շատ հայ գործիչների և պետական ​​գործիչների մեկնաբանությամբ, վերածվում է ինչ-որ քաղաքական գործոնի, որից, հենց իրենց բնութագրմամբ, կարելի էր հրաժարվել։ Պատկերացնո՞ւմ եք»,- ըստ РИА Новости-ի հայտարարել է Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ կան բաներ, որոնք իսկապես անձեռնմխելի և սրբազան են, քանի որ դրանք հսկայական թվով մարդկանց կյանք են արժեցել։

Захарова потрясена отказом «некоторых армянских политиков» от темы геноцида
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что для нее стало потрясением, что история геноцида армян перестала быть неприкосновенной в Армении, отметив, что некоторые армянские политики начали обсуждать возможность отказаться от этой темы.
«Бывает в истории, когда народы, страны буквально исчезают, потому что не справляются с вызовами. Потому что предают то, что для них является, должно являться по-настоящему святым. Посмотрите — для меня стало просто потрясением, как вроде бы неприкосновенная история, неприкосновенная в том числе и философия, основанная на истории, связанная с геноцидом армян, вдруг в интерпретации многих армянских деятелей, государственных деятелей, превратилась просто в какой-то политологический фактор, от которого можно было бы и отказаться, по их словам. Представляете?» — заявила Захарова, передает РИА Новости.
Она подчеркнула, что есть вещи действительно неприкосновенные и святые, потому что за них заплачено жизнями колоссального количества человек