Փաշինյանը մերկացրեց սեփական անբարոյականությունն ու անօրենությունը. Լևոն Զուրաբյան
Նիկոլ Փաշինյանի կողմից արտադրած տեսանյութը (AI-ով թե առանց AI-ի, որեևէ բան չի փոխում), որը հրապարակվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու քայքայման և հնազանդեցման նպատակով, երկրի ղեկին կանգնած առաձնյակի բարոյական ազատ անկման մի նոր ապացույց չէ զուտ:
Եկեղեցու դեմ Փաշինյանի առաջին իսկ հրապարակային գործողություններից և «դոմփելու» մասին մայիսի 30-ի տխրահռչակ հայտարարությունից ի վեր պարզ էր, որ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ հանձնարարել էր պատրաստել և հայտարարության պահին արդեն ձեռքի տակ ունեցել է ԱԱԾ-ի կողմից ստեղծված անհրաժեշտ «ապացույցները», որոնք պետք է օգտագործվեին եկեղեցաքանդ հետագա գործողությունների մեջ:
Փաշինյանը, սակայն, մի բան չհասկացավ` «մերկացնելով» իր սեփական ընդդիմախոսներին, նա այսօր մերկացրեց իր անբարո ռեժիմի դեմքը, որը չի խորշում Սահմանադրության, օրինականության, պարկեշտության և բարոյականության որեևէ նորմի ցուցադրական ոչնչացումից: Նա հաճույքով պղծում է հասարակության գիտակցությունը, ժողովրդի տարբեր հատվածներ իրար դեմ հանում, թունավորում հանրային մթնոլորտը:
Ազդարարելով, որ «հոգու աչքերով» անձամբ կընտրի «Համակարգող խումբ` վեհարանը ազատելու և կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կատարելու» նպատակով, Փաշինյանը չարաշահեց վարչապետի պաշտոնական լիազորությունները, խախտեց ՀՀ Սահմանադրության 17 և 41 հոդվածները, ըստ որոնց Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին անջատ է պետությունից և օժտված ինքնավարությամբ:
Հայտարարելով, որ աջակցում է կարգալույծ քահանային և հոկտեմբերի 26-ին մասնակցելու է նրա կողմից կազմակերպված պատարագին, հրամայելով ոստիկանության անգործությունը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեզեցու գործունեությանը խոչընդոտելու, նրա սեփականությունը հանդիսացող տաճարի տարածքը ներխուժելու օրինազանց գործողությունների նկատմամբ, սեփական ներկայությամբ օժանդակելով այս բոլոր ապօրինություններին, Նիկոլ Փաշինյանը կատարում է Քրեական օրենսգրքի 441-րդ, այն է «Պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը» հոդվածով նախատեսված հանցանք:
Ստեղծելով և հրապարակելով ՀՀ քաղաքացիների մասնավոր կյանքին վերաբերող նյութերը, Փաշինյանը նաև խախտել է ՀՀ Սահմանադրության 31 հոդվածով նախատեսված «Մասնավոր և ընտանեկան կյանքի, պատվի ու բարի համբավի անձեռնմխելիության» սկզբունքը:
Մի քանի շաբաթ առաջ Փաշինյանն ասում էր «Կառավարությունը ես եմ»: Այսօր, կատարելով բոլոր վերոհիշյալ գործողությունները և ապօրինի հանձնարարություններ տալով իրավապահ մարմիններին, Նիկոլ Փաշինյանն ասում է. «Օրենքը ես եմ»:
Փաշինյանի գործողություններով Հայաստանում, ըստ էության, դադարեցվել է Սահմանադրության և օրենքների գործողությունը, փոխարենը հաստատվել է Փաշինյանի կամայականության ռեժիմ:
Փաշինյանը հատել է բոլոր այն գծերն ու սահմանները, որոնցից այն կողմ ավարտվում են մեր քաղաքացիական ազատությունները և սկսվում է անձնական իշխանության տեռորը:

«Пашинян обнажил собственную безнравственность и беззаконие» — Левон Зурабян
Видео, созданное Николом Пашиняном (с использованием ИИ или без него — это не имеет значения), и опубликованное с целью подрыва единства и подчинения Армянской Апостольской Церкви, не является просто новым доказательством морального падения лидера страны.
С самого первого публичного действия против Церкви и печально известного заявления 30 мая, когда тот использовал грубое просторечное слово «домпел», обозначающее половую связь, было ясно, что Пашинян лично распорядился подготовить, и на момент объявления уже имел в распоряжении необходимые материалы, созданные СНБ, которые должны были быть использованы в последующих действиях против Церкви.
Однако он не понял одного: «обнажая» своих оппонентов, сегодня он обнажил лицо собственного аморального режима, который не щадит ни Конституцию, ни законность, ни нормы порядочности и морали. Он с удовольствием оскверняет общественное сознание, настраивает разные слои населения друг против друга и отравляет общественную атмосферу.
Заявив, что лично, «глазами души», выберет «координирующую группу» с целью освободить Католикосат и провести новые выборы, Пашинян злоупотребил полномочиями премьер-министра и нарушил статьи 17 и 41 Конституции РА, согласно которым Армянская Апостольская Церковь отделена от государства и обладает автономией.
Поддерживая отлученного священника и намереваясь 26 октября участвовать в организованной им литургии, приказывая полиции не препятствовать незаконным действиям в храме, который является собственностью Церкви, Пашинян своими действиями содействует преступлениям, предусмотренным статьей 441 Уголовного кодекса РА — «Злоупотребление должностными полномочиями или превышение полномочий».
Создавая и распространяя материалы, касающиеся частной жизни граждан, Пашинян также нарушил статью 31 Конституции РА о неприкосновенности частной и семейной жизни, чести и доброго имени.
Несколько недель назад Пашинян заявлял: «Правительство — это я». Сегодня, совершая все вышеперечисленные действия и давая незаконные распоряжения правоохранительным органам, он заявляет: «Закон — это я».
Действиями Пашиняна в Армении, по сути, прекращено действие Конституции и законов, вместо этого установился режим произвола Пашиняна.
Он пересёк все границы, за которыми заканчиваются гражданские свободы и начинается террор личной власти.