Հայաստան-Ռուսաստան համագործակցության ընթացքն են քննարկել ՇՄՆ-ում
«Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում Հայաստան-Ռուսաստան համագործակցության ընթացքին և դրա հետագա զարգացման հնարավորություններին։
Կողմերը քննարկել են շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության կարգավորման և ստանդարտացման, կայուն կառավարման տնտեսական գործիքների, կենսաբազմազանության պահպանության և կայուն օգտագործման, քիմիական նյութերի և թափոնների կառավարման, պետական բնապահպանական վերահսկողության, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի, ինչպես նաև տեխնոլոգիական և նորարարական լուծումների զարգացման ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունները։
Քննարկվել են նաև ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի՝ COP17-ին նախապատրաստական գործընթացները։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են երկուստեք պատրաստակամություն՝ շարունակելու արդյունավետ համագործակցությունը և համատեղ ջանքերով նպաստելու շրջակա միջավայրի պահպանությանն ու կայուն զարգացմանը»։

Армения и Россия подтвердили приверженность укреплению партнерства в сфере охраны окружающей среды
"Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации в Республике Армения Сергеем Копыркиным.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития армяно-российского сотрудничества в сфере охраны окружающей среды.
Были рассмотрены возможности взаимодействия в области регулирования и стандартизации воздействия на окружающую среду, применения экономических инструментов устойчивого управления, сохранения и рационального использования биологического разнообразия, управления химическими веществами и отходами, государственного экологического контроля, мониторинга состояния окружающей среды, а также развития технологических и инновационных решений.
Кроме того, обсуждался процесс подготовки к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17).
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную готовность продолжать эффективное сотрудничество и совместными усилиями способствовать охране окружающей среды и устойчивому развитию".