«Ընտրությունները լինելու են արտահերթ․ Ալիևն էլ, Փաշինյանն էլ շտապում են»․ Խոսրով Հարությունյան
«Ալիևը բացարձակապես մտադիր չէ խաղաղությունը անշրջելի դարձնել՝ գոնե Հայաստանի Հանրապետության տարածքային այն կոնֆիգուրացիայով, որն այսօր կա։ Ալիևի համար «խաղաղությունն» այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական դերակատար, զրոյացվի»,- Ա1+-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը։
Հարությունյանն ընդգծել է՝ իր նպատակներն իրականացնելու համար Ադրբեջանի նախագահն այսօր նպաստում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը վերարտադրվի, և գործը գուցե չհասնի 2026 թվականի ընտրություններին․
«Կարծում եմ՝ ընտրությունները լինելու են արտահերթ, հերթական չեն լինելու։
Ալիևն էլ, Փաշինյանն էլ շտապում են, որովհետև իրենք էլ գիտեն, որ շատ իրադարձությունների զարգացումներ միայն իրենցով չեն պայմանավորված»։

Выборы будут внеочередными: и Алиев, и Пашинян спешат — Хосров Арутюнян
«Алиев абсолютно не намерен сделать мир необратимым — по крайней мере, в тех территориальных границах Республики Армения, которые существуют сегодня. Для Алиева "мир" означает, что Республика Армения как региональный геополитический актор должна быть сведена к нулю», — заявил бывший премьер-министр Армении Хосров Арутюнян в интервью изданию A1+.
Арутюнян подчеркнул, что для достижения своих целей президент Азербайджана сегодня способствует переизбранию Никола Пашиняна, и, по его словам, дело может не дойти до очередных выборов 2026 года.
«Думаю, выборы будут внеочередными, они не будут очередными.
И Алиев, и Пашинян спешат, потому что оба понимают: развитие многих событий уже не зависит исключительно от них», — отметил Арутюнян.