Ֆիքսված ժամկետ ու տեղ չկա. Միրզոյանը՝ խաղաղության հռչակագիրը ստորագրելու մասին (տեսանյութ)
Չկա ֆիքսված ամիս-ամսաթիվ, առավել ևս տեղ՝ Խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու համար, լրագրողների հետ զրույցում, պատասխանելով հարցին՝ երբ և որտեղ է նախատեսվում ստորագրել համաձայնագիրը, ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ իրենք հայտարարել են՝ օր առաջ պատրաստ են ադրբեջանական կողմի հետ սկսել խորհրդակցությունները. «Մենք գիտենք ադրբեջանական պայմաններն այս հարցի հետ կապված, մենք այդ պայմանը չենք ընդունում։ Մենք դա որպես քննարկելի օրակարգ չենք համարում։ Հուսով եմ՝ առաջիկայում  պրոցեսներն այնպես կգնան, որ խաղաղության  հռչակագրի ստորագրման քայլը կանենք, բայց նաև ուզում եմ, որ չհանգեցնենք դրան՝ բազմաթիվ կոմպոնենտներ կան, հարցեր կան՝ սկսած սահմանազատումից, գերիների հարցերից։ Անկախ բուն ստորագրումից ՝ աշխատանք շատ կա»։
Միրզոյանը նկատեց՝ միշտ շեշտը դրել և կարևորել են խաղաղության հռչակագրի ստորագրումը՝ այն ընալումով, որ դրանով հաստատվելու է խաղաղություն.«Այն պայմաններում և այն հնչեղությամբ, որ  տեղի ունեցավ նախաստորագրումը, տարբեր երկրների ղեկավարների խոսքերը, հնչող կարծիքներն անընդհատ հավաստում են, որ խաղաղությունը հաստատված է։ Այն կարևոր հանգրվանը, որը մենք ուզում էինք՝ խաղաղություն՝ ստորագրմամբ, տեղի է ունեցել»։

Определенной даты и места нет: Мирзоян о подписании декларации о мире
«Фиксированной даты или месяца, а тем более места для подписания мирного соглашения нет», — сказал журналистам, отвечая на вопрос о том, когда и где планируется подписать соглашение, министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
Он отметил, что они объявили о своей готовности как можно скорее начать консультации с азербайджанской стороной. «Мы знаем условия Азербайджана по этому вопросу, но мы их не принимаем. Мы не рассматриваем это как обсуждаемую повестку дня. Надеюсь, что в ближайшем будущем процессы пойдут так, что мы совершим шаг по подписанию Декларации о мире. Но при этом хочу подчеркнуть, что не следует торопиться с этим: есть множество компонентов и вопросов, начиная от демаркации границы и заканчивая вопросом о пленниках. Независимо от самого подписания соглашения — работы ещё очень много».
Мирзоян отметил, что они всегда подчеркивали и считали важным подписание Декларации о мире с тем, чтобы этим утвердить мир. «В тех условиях и с той значимостью, с которой состоялось парафирование мирного соглашения, слова лидеров различных стран и звучавшие мнения постоянно подтверждают, что мир установлен. Важная веха, к которой мы стремились — мир с подписанием — свершилась».