Պետք է անընդհատ ասել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հաստատված փաստ է. Նիկոլ Փաշինյան
ԱՄՆ-ի հետ բավականին ինտենսիվ աշխատանք է իրականացվում «Թրամփի ուղի» նախագծի իրականացման շուրջ, ԱԺ-ում 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նախագիծը նոր է, ունի բազմաթիվ նրբություններ, համոզված եմ, որ մենք հնարավոր ամենաարագ ժամկետներում խնդիրները կքննարկենք ու լուծումներ կգտնենք»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է անընդհատ ասել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հաստատված փաստ է։
«Մենք պետք է հարաբերվենք այն իրավիճակի հետ, որ խաղաղությունը մեզ համար անծանոթ երևույթ է, Հայաստանին ծանոթ չէ, թե ինչ է նշանակում խաղաղություն, որովհետև  Հայաստանն անկախության առաջին օրից եղել է կոնֆլիկտի մեջ ու ապրել խաղաղության պայմաններում։ Ունենալ խաղաղության պայմաններին համարժեք ընկալում ու մտածողության ձևեր, պարզ խնդիր չէ ու պետք է շատ ուշադիր լինենք այդ խնդիրը լուծելու համար»,- ընդգծեց նա՝ ասելով, թե պետք է հաստատված խաղաղության նկատմամբ «խնամք տանել»։

Никол Пашинян: мир между Арменией и Азербайджаном — это установленный факт
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2026 год в Национальном собрании сообщил о достаточно интенсивной работе с США по реализации проекта «Путь Трампа».
«Проект новый, он содержит множество нюансов. Уверен, что мы в максимально короткие сроки обсудим все вопросы и найдем решения», — сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, необходимо постоянно подчеркивать, что мир между Арменией и Азербайджаном является установленным фактом.
«Мы должны исходить из того, что мир для нас — явление непривычное. Армения не знакома с тем, что такое жизнь в условиях мира, потому что с первых дней независимости страна находилась в состоянии конфликта и жила не в мирных условиях. Освоить мышление и восприятие, соответствующие мирной жизни, — задача непростая, и мы должны быть крайне внимательны при её решении», — подчеркнул он, добавив, что необходимо «заботиться» о закрепленном мире.