Արդեն 1 տարի 8 ամիս Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին փոխհրաձգության հետևանքով զինվոր չի զոհվել. երբևէ այսպիսի 1 տարի 8 ամիս չենք ունեցել. Նիկոլ Փաշինյան
27/10/2025 10:10
Առաջին անգամ է, որ ՀՀ պետական բյուջեն քննարկում ենք խաղաղության պայմաններում, ԱԺ-ում 2026 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ուզում եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի խաղաղության հռչակագրով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հաստատվել է խաղաղություն»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ խաղաղությունն արդեն ունի պարամետրեր ու վիճակագրություն։
«Արդեն 1 տարի 8 ամիս Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին փոխհրաձգության հետևանքով զինվոր չի զոհվել, մեր անկախության պատմության մեջ մենք երբևէ այսպիսի 1 տարի 8 ամիս չենք ունեցել»,- ընդգծեց նա։

Никол Пашинян: уже 1 год и 8 месяцев на армяно-азербайджанской границе нет погибших военнослужащих в результате перестрелок — такого периода в нашей истории еще не было
Впервые обсуждение государственного бюджета Армении проходит в условиях мира, заявил премьер-министр Никол Пашинян во время представления проекта бюджета на 2026 год в Национальном собрании.
«Хочу еще раз подтвердить: в соответствии с Вашингтонской декларацией о мире, подписанной 8 августа 2025 года, между Арменией и Азербайджаном установлен мир», — отметил премьер-министр.
По словам Пашиняна, мир уже имеет свои конкретные параметры и статистику.
«На протяжении 1 года и 8 месяцев на армяно-азербайджанской границе не погиб ни один военнослужащий в результате перестрелок. В истории нашей независимости еще не было такого длительного периода», — подчеркнул он.