Ալիևն ու Էրդողանը հրավիրվել են Հայաստան
Մենք բանավոր հրավիրել ենք Ալիևին և Էրդողանին՝ մասնակցելու հաջորդ տարի Երևանում անցկացվող Եվրոպական գագաթաժողովին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ դեռ պաշտոնական փաստաթղթերով հրավեր չեն արել, սակայն բանավոր արդեն հրավիրել են։
Հարցին՝ ինչպե՞ս դա կընկալվի հասարակության կողմից՝ նախարարը պատասխանեց. «Եղել է հակամարտություն, հեղվել է արյուն, մեր սերունդը մեծացել, կայացել է մի նարատիվի պայմաններում, որտեղ այդ մարդիկ ընկալվել են թշնամիներ, այսինքն՝ ընկալվելը որն է, իրական թշնամություն է եղել։ Խաղաղություն չի հաստատվում բարեկամների միջև, խաղաղություն հաստատվում է թշնամանք ունեցող հասարակությունների միջև։ Մենք այստեղ բացառություն չենք, աշխարհի շատ պետություններ, ժողովուրդներ այդ ճանապարհով անցել են։ Մենք արդեն իսկ նշանակալի քայլեր արել ենք այդ ուղղությամբ։ Իհարկե, շատ հարցեր կան լուծելու, և հիմնականում հոգեբանական, փոխվստահության ամրապնդման առումով։ Հիմա պետք է այդ ուղղությամբ քայլեր անենք»։
Միրզոյանը զարմացած է՝ ինչո՞ւ ենք դժվար պատկերացնում նախագահ Էրդողանի այցը Երևան, երբ արդեն եղել է վարչապետ Փաշինյանի այցը Անկարա. «Այն ժամանակ էլ էին դժվար պատկերացնում։ Այսօր չեք պատկերացնում, բայց համաձայնեք, որ 1-1,5 ամիս հետո լրիվ այլ իրավիճակ կարող է լինել»։

Алиев и Эрдоган приглашены в Армению
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сообщил журналистам, что Алиев и Эрдоган были устно приглашены принять участие в саммите Европейского политического сообщества, который пройдет в Ереване в следующем году.
Он уточнил, что официальные письменные приглашения пока не отправлены, но устное приглашение уже сделано.
Отвечая на вопрос о восприятии такого шага обществом, министр отметил: «Была война, пролилась кровь, наше поколение выросло с определённым нарративом, в котором эти люди воспринимались как враги. Мир устанавливается не между друзьями, а между обществами, находившимися в конфликте. Мы здесь не исключение — многие народы и государства прошли этот путь. Мы уже сделали значимые шаги в этом направлении. Конечно, остаются вопросы, в основном психологические, связанные с укреплением взаимного доверия. Сейчас необходимо работать в этом направлении».
Мирзоян также выразил удивление, почему сложно представить визит президента Эрдогана в Ереван, напомнив, что ранее было сложно представить визит премьер-министра Пашиняна в Анкару. «Тогда тоже было сложно представить. Сегодня не можете себе представить, но согласитесь, что через 1–1,5 месяца ситуация может кардинально измениться», — сказал он.