Ստեփան Ասատրյանը փոխել է Հովհաննավանքի փականը, խոչընդոտում է հոգևորականների մուտքը՝ եկեղեցի
Կարգալույծ եղած և աշխարհականների շարքին դասված Ստեփան Ասատրյանը փոխել է եկեղեցու փականը, բանալիները հիմա իրենց մոտ են, «Փաստինֆո»-ին ասել է Հովհաննավանքի քահանա Տեր Սարգիսը։
«Մեր մոտ եղած բանալիները այլևս գործածել հնարավոր չէ, ու ստացվում է, որ միայն իրենք ունեն բանալիներ։ Արդյունքում, հիմա ո՛չ ես, ո՛չ Տեր Մանուկը չենք կարողանում մեր ծառայությունն իրականացնել եկեղեցում։
Ճիշտն ասած՝ երեկ ես գնացի այնտեղ, էլի ոստիկանական մեքենաներ կային, իրենց շրջապատի մարդիկ էին հավաքված ու էլի թեթև վիճաբանություն ունեցանք։ Այսինքն, ամեն անգամ էնտեղ մեր գնալն ուղեկցվում է իրանց դժգոհություններով, դրա համար հիմա ավելի քիչ ենք սկսել լինել Հովհաննավանքում, նաև թեմի մեր ատենապետի խորհուրդն էր դա»։
Տեր Սարգիսը տեղեկացրել է՝ կիրակի օրվա համար արարողություններ են ունեցել, որոնց մեծ մասը չի կայացել․ «5 արարողություն ունեինք, պսակադրություններ, որոնցից միայն մեկն է մնացել Հովհաննավանքում, մնացածը տեղափոխեցին իրենց արարողակարգերը։ Այսօր նույնպես մկրտություն ունեի, զանգեցին՝ բացատրեցի, տեղափոխեցինք Սաղմոսավանք, որտեղ էլ ես իրենց մկրտությունը կատարեցի»։
Տեր Սարգիսի փոխանցմամբ՝ եկեղեցում արարողությունների մատյանը նույնպես զավթվել է, ուստի գրանցումների գրքից էլ չի կարողանում օգտվել։
Փաստացի՝ Մայր Աթոռի գույքը բռնազավթված է։ Արդյոք դատական կարգով այն կվերադարձվի՞․ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը նշել է, որ փաստաբան Արա Զոհրաբյանը Մայր Աթոռի անունից դատախազություն հաղորդում է ներկայացրել․
«Ներկայացված հաղորդումը նաև այն մասին էր, որ խոչընդոտվում է օրինավոր քահանայի կողմից ծիսական արարողական կյանքը, միաժամանակ, նաև այն մասին էր, որ խախտված են Մայր Աթոռի սեփականության իրավունքին վերաբերող հարցեր։
Մենք այնտեղ այս պահին 2 քահանա ունենք նշանակված։ Ակնհայտ է, որ թե՛ Տեր Սարգսի, թե՛ Տեր Մանուկի ծառայությունը խոչընդոտվում է։ Սովորաբար, մարդիկ երբ ցանկանում են եկեղեցում արարողություն իրականացնել, եթե որևէ հոգևորականի հատուկ նախընտրություն չունեն, գալիս են որևէ արարողություն գրանցելու, այդ պահին որ հոգևորականն ազատ է լինում՝ ինքն էլ կատարում է , բայց եթե մարդիկ կոնկրետ նախընտրում են այս կամ այն հոգևորականին՝ խնդրում են, որ նա կատարի իրենց արարողությունը։ Այս դեպքում շատերը տեղյակ չեն, որ կարգալույծ հոգևորականի արած մկրտությունը կամ պսակը անվավեր է։ Երբ որ դա իմանում են, մարդիկ կան, որ պահանջում են, որ այլ հոգևորական անի, որի կատարած ծեսը ընդունելի է և վավերական է։ Այս օրերին Հովհաննավանքում մյուս քահանաների աշխատանքը խոչընդոտվել է»։

Степан Асатрян сменил замки в монастыре Ованаванк и препятствует входу священнослужителей в церковь
Бывший священнослужитель Степан Асатрян, лишённый сана и отнесённый к мирянам, сменил замки в монастыре Ованаванк — теперь ключи находятся у него. Об этом в беседе с "Фактинфо" сообщил священник монастыря отец Саргис.
«Наши ключи больше не действуют, теперь только они могут открыть двери. В результате ни я, ни отец Манук не можем проводить богослужения в храме.
Вчера я снова был там — у монастыря стояли полицейские машины, собрались его сторонники, произошла словесная перепалка. Каждый наш визит сопровождается их недовольством, поэтому, по совету руководства епархии, мы стали реже бывать в Ованаванке», — рассказал священник.
По словам отца Саргиса, многие обряды, запланированные на воскресенье, не состоялись:
«Было назначено пять церемоний венчания, но состоялась лишь одна — остальные пришлось перенести в другие храмы. Сегодня у меня было крещение, но из-за ситуации мы провели его в Сагмосаванке».
Он также отметил, что книга регистрации церковных обрядов оказалась захвачена, и пользоваться ею теперь невозможно.
Фактически имущество имущество Первопрестольного Святого Эчмиадзина оказалось захваченным. На вопрос "Фактинфо", будет ли оно возвращено в судебном порядке, директор информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, отец Есаи Артенян, сообщил, что адвокат Ара Зограбян подал заявление в прокуратуру от имени Церкви.
«В обращении указано, что препятствуют совершению богослужений законными священниками, а также нарушаются имущественные права Святого Эчмиадзина, — отметил отец Есаи. — На данный момент в монастыре официально назначены два священника. Очевидно, что препятствуют как служению отца Саргиса, так и отца Манука».
По его словам, обычно, когда прихожане хотят провести обряд в храме, если у них нет особых предпочтений, церемонию совершает тот священник, который свободен в данный момент. Однако если верующие просят конкретного духовного лица, Церковь старается удовлетворить их просьбу.
«Многие люди не знают, что крещения или венчания, совершённые священнослужителем, лишённым сана, являются недействительными. Узнав об этом, они требуют, чтобы обряды проводили законные священники, — добавил директор информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина. — В последние дни работа остальных священнослужителей в Ованаванке фактически парализована».