Պարտադիր ժամկետային ծառայության կրճատման փոխարեն նորմալ կառավարությունն այդ ուղղությամբ ծառայությունը խթանող ծրագրեր կներդներ. Տիգրան Աբրահամյան
28/10/2025 10:08
Պարտադիր ժամկետային ծառայության կրճատման փոխարեն նորմալ կառավարությունն այդ ուղղությամբ ծառայությունը խթանող ծրագրեր կներդներ, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ավելի լավ չէ՞ր լինի, եթե նորակոչիկն իմանար, որ 2 տարի ծառայություն անցնելուց հետո երաշխավորվում է իր անվճար կրթությունը, բուհ նոր ընդունվողների համար քվոտաներ սահմանվեր, ծառայության յուրաքանչյուր տարին աշխատանքային ստաժով կրկնակի համարվեր, պետական ծառայության մրցույթներով տեղեր սահմանվեր, մասնավոր հատվածում քվոտաներ մտցվեր, առողջապահական ծառայություններում արտոնություններ սահմանվեր: Եվ այսպես շարունակ»,- նշել է նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ սա ավելի մեծ հնարավորություն է շատ ընտանիքների համար երկարաժամկետ կտրվածքով, քան 6 ամսով ծառայությունը կրճատես, զորքերում հազար խնդիր ավելացնես։
«Իսկ թե այդ ծառայության ավարտից հետո ինչ կլինի երիտասարդի հետ` թողնես բախտի քմահաճույքին»,- հավելել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: вместо сокращения срока обязательной службы нормальное правительство внедрило бы программы по её стимулированию
28/10/2025 10:25
Вместо сокращения срока обязательной военной службы нормальное правительство реализовало бы программы, направленные на стимулирование прохождения службы, написал секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Разве не было бы лучше, если бы новобранец знал, что после двух лет службы ему гарантируется бесплатное образование, для поступающих в вузы устанавливаются квоты, каждый год службы засчитывается в двойном размере в трудовой стаж, определяются льготные места при конкурсном приёме на государственную службу, вводятся квоты в частном секторе, предоставляются льготы при получении медицинских услуг и так далее», — отметил депутат.
По словам Абрамяна, подобные меры стали бы для многих семей гораздо более серьёзной и долгосрочной поддержкой, чем сокращение службы на шесть месяцев, которое лишь добавит множество проблем в армии.
«А что будет с молодым человеком после окончания такой сокращённой службы — это, получается, останется на волю судьбы», — добавил он.