«Հայաստանի իշխանություններին կոչ եմ անում անմիջապես դադարեցնել փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևի դեմ առաջադրված քրեական մեղադրանքները». ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող
29/10/2025 20:03
Իրավապաշտպանների վիճակի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Մերի Լոուլորը խստորեն դատապարտել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևի դեմ քրեական մեղադրանքներ առաջադրելու փաստը և կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին՝ անմիջապես դադարեցնել դրանք։
«Ողջունում եմ հայ փաստաբան և իրավապաշտպան Ալեքսանդր Կոչուբաևին նախնական կալանքից ազատ արձակելու փաստը, սակայն խստորեն դատապարտում եմ նրա դեմ առաջադրված քրեական մեղադրանքները և Հայաստանի իշխանություններին կոչ եմ անում անմիջապես դադարեցնել դրանք։ Պարոն Կոչուբաևը քրեական հետապնդման է ենթարկվել Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևորականների դեմ անարդար հալածանքները քննադատելու համար »,- նշել է Մերի Լոուլորը։
Հիշեցնենք՝  փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևին բերման էին ենթարկել  հոկտեմբերի 16-ին՝ հենց դատարանից, կալանավորել՝ հաջորդ օրը։ Պատճառը նրա  ֆեյսբուքյան գրառումն է, որում կոշտ քննադատություն կար։
Կոչուբաևի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը փոխվել է երեկ։

«Призываю власти Армении немедленно прекратить уголовное преследование адвоката Александра Кочубаева» — специальный докладчик ООН
29/10/2025 20:10
Специальный докладчик ООН по вопросам правозащитников Мэри Лоулор выступила в защиту адвоката Александра Кочубаева, в отношении которого ранее было возбуждено уголовное дело.
Лоулор приветствовала его освобождение из следственного изолятора, однако выразила резкое осуждение самого факта уголовного преследования. По ее словам, критика, которую Кочубаев озвучил в адрес властей в связи с делами против духовенства Армянской Апостольской Церкви, не должна становиться поводом для уголовной ответственности.
«Господин Кочубаев подвергся уголовному преследованию за критику несправедливых репрессий против духовенства Армянской Апостольской Церкви, которое возглавило мирные протесты в 2024 году», — написала Лоулор.
Напомним, адвокат Александр Кочубаев был задержан 16 октября прямо в здании суда, а на следующий день помещён под арест. Поводом для уголовного преследования стала его публикация в Facebook, в которой содержалась жёсткая критика в адрес властей в связи с делами против духовенства.
Мера пресечения в виде ареста в отношении Кочубаева была изменена вчера.