Ադրբեջանում պահվող անձանց, ռազմագերիների հարցը դեռևս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի. Ալեն Սիմոնյան
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները ստորագրեցին համատեղ Հռչակագիր: Նույն օրը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին նաեւ «Խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի տեքստը: Հռչակագրի ընդունումը եւ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն ազդարարում են, որ խաղաղությունն արդեն հաստատված է, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ հերթական նստաշրջանի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Չնայած դրան, ըստ Սիմոնյանի, շարունակում են մնալ չլուծված մի շարք մարդասիրական հարցեր։
«Ադրբեջանում պահվող անձանց, ռազմագերիների հարցը դեռեւս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի: Մեկ այլ կարեւոր հումանիտար առաջնահերթություն է բազմաթիվ անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը»,- ասել է նա։
Սիմոնյանի խոսքով՝ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքում Հայաստանը կաշխատի Միացյալ Նահանգների եւ փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ ապահովելով «Միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման Թրամփի ուղու»՝ TRIPP նախաձեռնության իրականացումը:
«TRIPP նախագիծը բխում է Հայաստանի տեսլականից՝ իր հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի միջոցով ապահովելու անխափան տարածաշրջանային հաղորդակցությունը: Այն նախատեսում է ինչպես երկաթուղու զարգացում, այնպես էլ մայրուղիների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի եւ կապի մալուխների կառուցման հեռանկար Հայաստանի, Ադրբեջանի ու հարակից երկրների միջեւ»,- հավելել է ԱԺ նախագահը։

Вопрос удерживаемых в Азербайджане лиц и военнопленных по-прежнему остаётся серьёзной проблемой, которая требует решения — Ален Симонян
29/10/2025 16:56
8 августа 2025 г. в Вашингтоне при участии президента США лидеры Армении и Азербайджана подписали Совместную декларацию. В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали текст Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений. Принятие Декларации и парафирование Мирного соглашения свидетельствуют об установлении мира, заявил Ален Симонян на 12-й пленарной сессии ПА Евронест.
Несмотря на это, ряд гуманитарных вопросов остаётся нерешённым: "Вопрос удерживаемых в Азербайджане лиц,  военнопленных все еще серьёзная проблема, требующая решения. Ещё одним важным гуманитарным приоритетом является выяснение судеб многочисленных пропавших без вести",- отметил он.
По словам Алена Симоняна, Армения по итогам встречи в Вашингтоне будет сотрудничать с Соединёнными Штатами и согласованными третьими сторонами для обеспечения реализации инициативы «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP).
"Проект TRIPP исходит из видения Армении по обеспечению бесперебойной региональной коммуникации посредством заявленной ею программы «Перекрёсток мира». Она предусматривает развитие как железной дороги, так и перспективу строительства магистралей, трубопроводов, линий электропередач и кабелей связи между Арменией, Азербайджаном и соседними странами",- добавил спикер парламента.